Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Galerie Nemesis: Až za hranice fantazie

Redakce

Redakce

5. 10. 2010

!SPECIÁL!V pondělí 4. října 2010 se v Jindřišské věži v Praze konalo oficiální zahájení výstavy galerie Nemesis s názvem „Fantasy, sci-fi a dobrodružství v obrazech a ilustracích“. A protože portál topzine.cz se stal hlavním mediálním partnerem tohoto projektu, nemohl tam chybět ani některý z redaktorů, který by celou akci a hlavně výstavu objektivně zhodnotil. A tak jsem do příběhu vstoupila já.

Co se týče samotného zahájení, musím se přiznat, že na zahájení jakékoliv výstavy jsem se ocitla poprvé a snad právě proto vám očima nováčka mohu popsat, jak to na otevření galerie vlastně vypadá a co člověka těchto věcí neznalého nejvíce zaujme. Je důležité zmínit, že Jindřišská věž má deset pater. Není třeba se nějak lekat, Fantasy, sci-fi a dobrodružství v obrazech a ilustracích je umístěna ve druhém až čtvrtém, navíc zde funguje velice moderní výtah, ovšem samotné zahájení se konalo až v tom úplně nejvyšším. Výhled na večerní Prahu se tak stal prvním z exponátů, protože město z této výšky připomíná úplně jiný svět a vysoké věže opravdu působily, jako by z nich měl každou chvíli vyletět drak.

Stručně, jasně, výstižně

Tak by se daly shrnout proslovy organizátorů. Celou akci zahájil známý spisovatel Ondřej Neff, který bez zbytečných řečí představil celou výstavu a její koncept. Kdo se bál dlouhých a nic neříkajících nacvičených vět, na jaké jsme zvyklí od politiků, musel panu Neffovi blahořečit, protože v jeho proslovu nebyla ani věta navíc.

Po úvodní řeči se dostala ke slovu hlavní organizátorka, Veronika Krištofová, jež přítomným představila všechny vystavované autory z České i Slovenské republiky, kteří se podíleli na této výstavě, mimo jiné i dvorního výtvarníka Galerie Nemesis, Martina Zhoufa. A na závěr Václav Krištof seznámil hosty s internetovým prodejním webem, kde je možné zjistit vše o výtvarnících, jejich dílech, novinkách galerie i internetovém obchodu. Stručně, jasně, výstižně.

Pozvánka na výstavu, Zdroj: Galerie Nemesis

To už se blížila hlavní věc – přípitek a otevření galerie. Tady se teprve ukázalo, kdo přišel opravdu kvůli výstavě. Novináři se rozběhli dělat rozhovory s důležitými lidmi, znalci vyrazili zkritizovat obrazy. Jen několik jedinců zůstalo u stolků s občerstvením a přemýšlelo, jestli po té skvělé šunce dostanou i nějaký desert.

Draci, hrdinové, dinosauři

Protože ale raut není součástí výstavy, je třeba přejít k tomu nejdůležitějšímu. Galerie nabízí tři patra plná takových obrazů, které si ani naše fantasie mnohdy nedokáže představit.

Bludičky, které stáhnou do hlubin každého, kdo sejde z cesty, brány do neznámých světů, abstrakce, komiksy. Díla, ze kterých člověku běhá mráz po zádech i ta, u kterých člověk zapomene dýchat. Nepovažuji se za znalce umění, přesto asi troufám tvrdit, že tato díla jsou velice kvalitní a musím se přiznat, že hned několik z nich jsem si uměla představit ve svém pokoji. Výstava je prodejní, takže koupě by nebyla žádný problém. Bohužel, já si je budu moci dovolit opravdu pouze ve své fantazii.

To ale nic nemění na tom, že výstava mě jako nezávislého pozorovatele opravdu zaujala, a to jak kvalitou vystavovaných obrazů, tak jejich různorodostí. Na své si zde přijde jak milovník Jurského parku, tak o něco romantičtější duše. Jindřišská věž je pro zájemce, kterým návštěvu jen doporučuji, otevřena denně, od 10:00 do 18:00, do 6. listopadu 2010.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Galerie Nemesis: Až za hranice fantazie