Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Galerie Klementinum představuje kostely zdevastované komunistickým režimem

Redakce

Redakce

17. 1. 2012

Minoritský klášter v MostěOjedinělá výstava nese příznačný název Zničené kostely severních Čech 1945 – 1989. Dokumentuje osudy 87 sakrálních staveb, které byly poškozeny či případně zcela zlikvidovány v období komunistického režimu.

Minoritský klášter v Mostě

Minoritský klášter v Mostě ze 13. století byl odstřelen v roce 1977 kvůli těžbě uhlí, Zdroj: znicenekostely.cz

Na třiceti panelech si návštěvníci výstavy mohou prohlédnout černobílé fotografie a archivní dokumenty kostelů, chrámů, kaplí i synagog nacházejících se na území severních Čech. Každý panel je přitom doplněn krátkým textem popisujícím jak původ stavby, tak i důvod, který vedl k její likvidaci.

Uhelné doly místo kostelů

Odpovědnost za ztrátu kulturního dědictví nese komunistický režim, který ve většině případů nechal církevní památky záměrně chátrat, aby v polovině 70. let mohla být schválena jejich likvidace právě z důvodu nevyužitelnosti a špatného stavu budov. K ničení sakrálních staveb docházelo také v důsledku povrchové těžby uhlí či výstavby vodních nádrží.

Likvidace kostela v Radovesicích

Likvidace kostela v Radovesicích v roce 1983, Zdroj: znicenekostely.cz

Důvodem, proč se výstava týká pouze oblasti severních Čech, je vysoká koncentrace zchátralých kostelů právě v této části republiky – představují téměř polovinu všech zničených kostelů na území bývalého Československa.

Minulost jako varování

Výstava, která bude v příštím roce prezentována také v Německu, je součástí širšího projektu dokumentace chátrání sakrálních památek. Na její realizaci se podílelo celkem sedmnáct kulturních, církevních a vzdělávacích institucí.

Záměrem organizátorů je nejen podnítit zájem veřejnosti o dějinné období po roce 1948, ale také zvýšit aktivní účast na záchraně ohroženého církevního a kulturního dědictví. „Chtěli jsme sobě, ostatním i našim dětem připomenout ničivé ztráty z komunistické minulosti, na které bychom neměli nikdy zapomenout,“ uvedl organizátor výstavy Tomáš Hlaváček.

Zničené kostely severních Čech 1945 – 1949

Galerie Klementinum, 9. 12. 2011 – 5. 2. 2012

Otevírací doba: út–ne 10:30–18:00

Vstup zdarma

Oficiální stránky výstavy

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Galerie Klementinum představuje kostely zdevastované komunistickým režimem