Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Galerie DOLMEN nabízí produkty současné malby: Královnu piercingu, cigarety, vařič a jiné artefakty

Foto."Dílo Pavla Šmída v galerii DOLMEN."Pražská galerie Dolmen zahájila minulý pátek 3. 6. autorskou výstavu českého malíře Pavla Šmída. Výstava umělcových maleb, jež nese název Královna piercingu, obrazy z dějin současnosti, však zde potrvá pouze necelé tři týdny.

Foto."Dílo Pavla Šmída v galerii DOLMEN."

Malby Pavla Šmída můžete nyní vidět v galerii DOLMEN. Zdroj: Galerie DOLMEN.

Ti, kteří zrovna netouží strávit den návštěvou rozsáhlé sbírky umění v galerii, ale spíše obohatit svůj den o kulturní zážitek, mohou na chvíli nahlédnout do světa současné malby – navštívit právě probíhající výstavu v galerii Dolmen.

Galerie Dolmen zahájila svou činnost v Praze již před třinácti lety. Ovšem v nedávné době se některým příznivcům umění dostala do povědomí loňskou expozicí děl významného op-artového umělce Victora Vasarelyho, českého malíře Jiřího Načeradského či laureátů ceny Jung Art pro mladé umělce, probíhající zde od roku 2008. Nyní tento komorní prostor na Národní třídě hostí současnou tvorbu malíře Pavla Šmída.

Zmíněný malíř má na poli umění několik jmenovců, avšak tento se narodil roku 1964 a žije a pracuje v Praze, kde koncem 90. let absolvoval malbu na pražské Akademii výtvarných umění v ateliéru Jiřího Sopka.

Předměty denní potřeby a lidé

Obrazy Pavla Šmída jako by „pouze“ zjednodušovaly realitu, předměty a jevy okolo nás. Pro ně tak typické stylizované úhly pohledu, výrazy ve tváři zpodobňovaného, hra s barvami a jejich volné používání, vyumělkovaný postoj figury či až hyperrealistické znázorňování detailů tvoří aspekty, podle nichž můžeme Šmídovu tvorbu rozpoznat. Nejinak je tomu i v tvorbě prezentované na probíhající výstavě.

FOTO."Černé kruhy - k vidění na výstavě Královna piercingu, obrazy z dějin současnosti."

Černé kruhy - jedno z děl malíře Pavla Šmída. Zdroj: Kristýna Kopřivová, Topzine.cz

Obrazy, na nichž figurují různé předměty denní potřeby či třeba kouřící člověk hledící z okna, mohou divákovi připomenout díla slavného amerického pop-artu. Autorův styl znázorňující běžné věci okolo nás ale spíše zdůrazňuje určité společenské stereotypy zabalené v lidských tužbách a přáních. Autor tedy používá témata, která na nás chrlí komerční svět médií. Ovšem svými malířskými postupy jej ironizuje a nastavuje tím pro nás jakési zrcadlo, které odhaluje jiné významy a kontexty těchto témat, původně ze světa komerční reality.

FOTO."Barvy, stylizace, hyperrealismus ve Šmídově tvorbě."

Barvy, stylizace, hyperrealismus ve Šmídově tvorbě.

V autorově tvorbě se však objevuje i opačná tendence, kde autor záměrně ukazuje nepřesnosti malířské stylizace, přičemž používá různých retromotivů. „Zde je pro změnu filtrována autorova imaginace, která nikde otevřeně neustřelí do extrému, nevyhřezne do prázdna, ale vždy se jedovatě vmísí do zažitých, všeobecně známých forem a kulis všední banality“, řekl k Šmídově dílu kurátor výstavy Petr Vaňous.

O dílech patřícím k současné české malbě, která je dnes nejčastěji skloňována v souvislosti s diskuzemi a spekulacemi o tom, jaký je její význam pro současné umění, by se dalo mluvit z různých hledisek. Jednu z podoby současné malby vám můžou nabídnout „obrazy z dějin současnosti“ vystavené v galerii Dolmen do 21. června.

Galerie DOLMEN

Královna piercingu, obrazy z dějin současnosti

2. 6. – 21. 6. 2011

Út – Pá 13 – 18 hodin

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Galerie DOLMEN nabízí produkty současné malby: Královnu piercingu, cigarety, vařič a jiné artefakty