Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Galerie Artwall je zpátky. Letos představí hned několik projektů

Foto."Artwall Voina Wanted."

Jeden z nejzajímavějších projektů umění ve veřejném prostoru je opět zpátky. Galerie Artwall po tříleté pauze měla na podzim první výstavu. V tomto roce chystá několik dalších projektů.

Foto."Artwall Voina Wanted."

Galerie Artwall ve směru politicko sociálně angažovaném umění pokračuje. Zdroj: artwall.cz

Galerie Artwall pod širým nebem, umístěná na opěrné zdi na nábřeží Kapitána Jaroše a Edvarda Beneše, fungovala od roku 2005. Jako víceméně jediný stálý projekt pro současné umění ve veřejném prostoru se snažila podnítit dialog umělců s širší veřejností. Prostory představily ledacos, ať už třeba komiks či obrázkové graffiti. To se ovšem změnilo s kontroverzní výstavou roku 2008. Na základě politického rozhodnutí na pražském magistrátě musel projekt nuceně ukončit svou činnost.

Totalitní tvář dnešní doby?

Celá akce vzápětí vyvolala u veřejnosti diskuse jako dnes v současném umění máloco. Politické praktiky, díky kterým byla její činnost ukončena, byly ne zřídkakdy a právem označovány přímo za totalitní.

Foto."Galerie Artwall: Náměstí kapitána Jaroše a Edvarda Beneše."

Vzniku galerie na zdi Letenských sadů zavdala americká umělkyně Barbarou Benish.

Sled událostí odstartovala květnová výstava Kolektivní identita umělecko-aktivistické skupiny Guma Guar v květnu 2008. Její autoři si pod heslem Všichni jsme v národním týmu „vypůjčili“ vizuální podobu billboardů celebrit, rozmístěných po Praze, propagujících Olympijské hry v Praze. Namísto nich však doplnili jiné „slavné osobnosti“ – české tuneláře a podnikatele spojované s finanční kriminalitou a korupcí navázanou na české politiky.

Tento počin nezůstal dlouho bez odezvy. Dílo pochopitelně nebylo po chuti pražskému magistrátu v čele s Pavlem Bémem a umělci měli svá díla odstranit, což se jeví v demokratické společnosti jako žalostně absurdní požadavek. Jelikož byl Magistrát vlastníkem, rozvázal tedy nájemní smlouvu s realizátorem projektu CSU a s galerií ve veřejném prostoru byl rychlý konec.

Od té doby probíhaly protesty proti ukončení činnosti galerie. Byla sepsána petice, kterou podepsalo na sedm set lidí. Ta byla posléze předána zástupcům pražského magistrátu. Jejich odpověď však byla zamítavá a zákaz galerie nadále trval.

Nový začátek „kontroverzní“ galerie

Po tříleté nucené pauze obnovila galerie 8. listopadu (teď už) loňského roku svoji činnost. „Vlastně jsme byli překvapeni, jak to bylo snadné. Potom, co se vyměnila politická garnitura na magistrátu, alespoň teda v čele…“ řekla k této akci kurátorka galerie Zuzana Štefková. Nový projekt tak probíhá pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody.

Foto."Voina Wanted."

Znovuotevření galerie bylo zahájeno vernisáží plakátových obrazů „Voina Wanted“. Autory jsou členové ruské umělecké skupiny Vojna (Válka), stíhaní ruským politickým systémem. Skupina Vojna v Rusku proslula kritikou mocenských poměrů a porušování občanských práv v Rusku, kde působí od roku 2007.

Toto téma, kterým galerie započala další etapu svého působení, se zdá více než symbolické vzhledem k historii galerie a zároveň vyjadřuje solidaritu k dvěma stíhaným členům. Pasuje tak tento projekt doslova na potřebný: současného umění, které by reagovalo na společenské problémy, není zrovna moc. Zároveň v nás může vzbudit otázky či napovědět, jakým asi směrem se činnost galerie vydá.

Počin ruských autorů tedy nyní můžete shlédnout během cesty po nábřeží. Během roku 2012 plánuje galerie alespoň dalších pět projektů. Zajímavé určitě budou díky specifickému prostoru. Co nám nabídnou po stránce obsahové, se budeme moci během roku sami přesvědčit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Galerie Artwall je zpátky. Letos představí hned několik projektů