Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Galerie: 3D malby v písku. Jak vypadá nová odnož street artu?

Martina Knapová

Martina Knapová

9. 10. 2014

Pláže Nového Zélandu již nelákají pouze surfaře, ale i příznivce umění. Mohou za to kresby v písku, které se dostaly do centra zájmu na začátku letošního léta. Ryté kresby působí z určitého úhlu pohledu trojrozměrným dojmem, zážitek je dále umocněn začleněním osob do kompozice.

Nápad navazuje na 3D malby na chodnících a posouvá tak streetartové umění na pomezí land artu a konceptuálního umění. Jakmile totiž moře smyje zbytky rytin v písku, zůstává pouze fotografie pořízená autorem nebo diváky.

Plážové scenérie přímo vybízejí k uměleckým počinům, proto se skupina umělců 3DSD Art rozhodla svůj nápad s 3D kresbami realizovat na plážích jednoho z ostrovů Nového Zélandu. Škála námětů byla široká, od optických klamů po ztvárnění historických monumentů. Okouzlující plážové scenérie proměnili umělci Jamie Harkins, Constanza Nightingale a David Rendu v místa s fascinujícími díly, nad jejichž provedením se tají dech. Trio umělců používalo k výrobě kreseb pouze klacek a několik druhů hrábí a hladítek. Vybraná témata měla vzdávat hold lidské existenci, oslavovat přírodu a podmořský život.

Rozlehlost pláží přináší umělcům rozměrné plátno k uměleckému vyjádření, nejsou tedy limitování prostorem. Umělci prý často pláž nacházející se mezi Mt. Maunganui a Matakana Island navštěvovali, aby své experimenty zkoušeli a postupně vypilovali k dokonalé optické iluzi.

Podle samotných umělců hrají důležitou roli přihlížející návštěvníci, kteří často bývají vyzváni, aby se do obrazu zapojili a interaktivně pomohli jeho oživení.

Více o projektu na www.facebook.com/3DSDart.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Galerie: 3D malby v písku. Jak vypadá nová odnož street artu?