Menu
TOPZINE.cz
Luxusní móda

Gabriele Colangelo si dělá věci po svém. Riskuje a trendům se nepodřizuje

Petra Červená

Petra Červená

7. 6. 2011

FOTO: Gabriele ColangeloDokážete si představit, že by váš oblíbený architektonický objekt na sebe vzal podobu šatů? Zachoval by si podstatné ostré rysy, ale použitý oděvní materiál by zahladil monumentálnost a dodal šatům harmonickou až éterickou rovnováhu.

FOTO: Kolekce Jaro/Léto 2011 Gabriele Colangelo

Šaty jako chytrá horákyně. Mají střih, nemají střih., Zdroj: gabrielecolangelo.com

Seznamte se s italským návrhářem Gabrielem Colangelem a porovnejte váš vytvořený obraz s jeho zhmotněnými vizemi. Narodil se 27. února 1975 v Miláně. Nikdy nestudoval uměleckou školu a od dětství se chtěl stát učitelem latiny a řečtiny. Zlom nastal na střední škole, kdy se zúčastnil soutěže pořádané Italskou národní módní komorou a získal stipendium jako módní stylista.

Pohlcen světem haute couture

Později zahájil spolupráci s obchodním domem Versace. Poté se na čas zabydlel v dílně Roberta Cavalliho a posléze přesídlil na místo uměleckého ředitele u Amuleti J, která je součástí Mariella Burani Fashion Group. Počátkem roku 2008 představil módnímu světu svou první kolekci, kde konečně mohl plně realizovat vlastní představy.

FOTO: Kolekce Jaro/Léto 2011 Gabriele Colangelo

Luxusní modely se ztrácí pod zasmušilým výrazem modelek

Už žádné podřizování cizím návrhářům, jejich pravidlům a postupům. Přivykl však lesku haute couture, její dekadenci i preciznímu zpracování. Značka Gabriele Colangelo si tak dala nemalý cíl, patřit do tohoto povrchního světa, který láká své příznivce zapomenout na osobní i globální starosti, co okupují dnes a denně zpravodajství.

Sázka na jednu kartu

Haute couture je jako bludička. Vábí třpytem a luxusem, ale její svádivé hrádky můžou skončit propadem do noci zapomnění. Je to risk. I když Gagriele Colangelo bez zaváhání stoupá ke svému vysněnému cíli, nemůže si být nikdy jist, zda ho prezentující kolekce nakonec nedovede ke krachu. V módě ovlivňuje úspěch příliš mnoho faktorů a není možné na všechny být dopředu připraven.

FOTO: Kolekce Jaro/Léto 2011 Gabriele Colangelo

Splývavé, pohodlné a vzdušné, pro léto jako stvořené

Důležitá je odvaha, touha prosadit se, riskovat a hlavně velká dávka talentu a pracovitosti. Tuhle pestrou směsici kdysi daly sudičky právě Colangelovi. Ve svých kolekcích rád sází na složitost jednoduchosti. Jeho modely jsou jako vzduch, který je samozřejmou součástí našich životů. Vytvářejí dojem, že není možné vzít si je na sebe a necítit se v nich tak pohodlně, jako v teplákách a triku při sledování oblíbeného filmu.

Inspirace životem

Střihy letní kolekce působí jednoduše, obyčejně, a přesto mají schopnost oslnit. Mnohým se může stát, že ještě dlouho po shlédnuté přehlídce bude jejich paměť uchovávat základní obrysy modelů. Gabriele si dělá věci po svém, nepodřizuje se aktuálním trendům, nezapracovává je do svých kolekcí. Vznik jeho modelů ovlivňuje střet s každodenní realitou, inspiraci nachází v architektuře, na ulici, zdrojem je mu zkrátka samotný život.

Je to stejné jako s planým oleandrem. Keře si rostou, kde chtějí, a odměnou za volnost jsou nám husté, byť jednoduché růžové květy. Molo na začátku přehlídky zaplavila bílá, později se k ní přidala holubí šeď, červená a černá. Z materiálů převládalo hedvábí, organza a bavlna.

Gabriele dal volnost jejich přirozené nepoddajnosti a docílil nebývale uvolněné kolekce. Jakoby se snažil naplnit citát Johna Lennona: „Utrhl jsem květinu a ona mi zvadla. Chytil jsem motýla, ale brzy zemřel. Až pak jsem pochopil, že krásy je třeba dotýkat se srdcem.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gabriele Colangelo si dělá věci po svém. Riskuje a trendům se nepodřizuje