Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Gábina Osvaldová: Její životopis je plný těch největších českých hitů

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

25. 3. 2011

FOTO: Gábina OsvaldováGábina Osvaldová přináší do skupiny porotců osvěžení. Ráda se baví, vtipkuje, se soutěžícími si pohrává. Když ale přijde na věc, pro drsná hodnocení nechodí daleko.

FOTO: Gábina Osvaldová

Gábina Osvaldová, Zdroj: gabinaosvaldova.cz

Na paradoxy světa se dívá od roku 1953. V Praze narozená dáma se zhlédla v televizním a divadelním světě. Vystudovala herectví na DAMU a poté se vrhla do světa velkých umělců.

Objevila se v mnoha divadelních rolích (byla členkou Studia Bouře) a filmech (Marečku, podejte mi pero, Osada havranů). Ani seriály jí nebyly cizí – její pravděpodobně nejznámější role patří dílu My všichni školou povinní.

Od herectví je to jen krůček k dabingu. I ten si Gábina osvojila a nadabovala stovky rolí v nejrůznějších filmech. Svůj potenciál využila také v televizní show, kde se představila společně s Markem Vašutem. Satirický cyklus Nemocnice na pokraji zkázy byl dalším jejím odvážným počinem televizních obrazovek.

Nejde jen o slova – text je něco víc

Plně se ale dokázala realizovat až při psaní textů. Svůj první text napsala jen tak – ze srandy a z hecu. Jednalo se o píseň Jiřího Korna Miss Moskva. Od té doby se od psaní nemůže odtrhnout. Její texty nejsou slaboduchým plkáním do prázdna – mají příběh, hloubku, myšlenku. Gábina oživila řadu melodií a dala jim smysl. Dnes se již nemusí ohlížet na cenzuru a může tak dát volný průchod svým myšlenkám a náladám.

Díky jejím textům se mnoho skladeb dostalo na výsluní a bylo obdarováno nejrůznějšími prestižními oceněními. V současnosti píše především pro Lucii Bílou.

Věnuje se ale také filmové a pohádkové hudbě. Na svůj účet si může připsat Nesmrtelnou tetu, Ptáka Ohniváka, Krále Ubu a další. Svou energii vkládá i do větších projektů divadla Ta Fantastika. Podílela se na vzniku představení Zahrada rajských potěšení. Z jejího pera pochází též muzikál Johanka z Arku nebo Robin Hood.

Gábina ví, co dělá

Dá se říct, že Gábina je stálicí hvězdné poroty. Objevila se v prvních dvou řadách Česko hledá SuperStar, poté se snažila být prospěšnou v soutěži X-factor. Nyní usedla opět do porotcovského křesla v rámci Česko Slovenské SuperStar. Práce v soutěžích ji naplňuje. Ráda předává své zkušenosti a rady lidem, kteří mají talent a dokážou ho prodat. Avšak k méně talentovaným již tak shovívavá není a přísným pohledem je posílá pryč z jeviště.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gábina Osvaldová: Její životopis je plný těch největších českých hitů