Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Furiantskou zábavu podle Stroupežnického si užijete na scéně Divadla v Dlouhé

Anna Kottová

Anna Kottová

20. 1. 2011

FOTO:ta Miroslav Táborský a 1. radní Miroslav HanušOdvážným krokem se jeví nastudování typicky české hry z vesnického prostředí autora Ladislava Stroupežnického, protože ji má na repertoáru již sedmým rokem Národní divadlo. Divadlo v Dlouhé se ale do představení pustilo s chutí a pečlivostí, a díky tomu může svým divákům nabídnout kopu skvělé zábavy na dlouhé večery.

FOTO: Starosta Miroslav Táborský a 1. radní Miroslav Hanuš

Starosta Miroslav Táborský a 1. radní Miroslav Hanuš Foto: Divadlo v Dlouhé

Ladislav Stroupežnický, autor 2. poloviny 19. století, zasadil hru do prostředí české vesnice, která mu pomohla ukázat a vykreslit furianta, člověka příliš pyšného, nadutého a domýšlivého, v celé jeho kráse.

Vesnice: hádky, rvačky, zpěv a zábava

Za zvuků akordeonu, klarinetu, trubky a sborového zpěvu všech postav začínají Naši furianti. Představení hned od začátku vpadne rovnýma nohama do zábavy a nenechá diváka ani na moment vydechnout. Přestože hra není založena na jedné velké zápletce či vzrůstajícím napětí, všechno dohání právě humorem a akcí. Na scéně se pořád něco děje stejně jako na vesnici, ať už to jsou hádky nebo počet postav na jevišti, nestačíte se mnohdy rozhlížet. Druhá polovina je dokonce lepší než ta první.

FOTO: Hádka mezi starostou a 1. radním

Hádky přecházejí plynule ve rvačky

Děj hry je postaven na dvou souběžných a vzájemně se proplétajících zápletkách. První se točí okolo volného místa vesnického ponocného, na které jsou dva kandidáti, vysloužilý voják Bláha (Jan Vondráček) a krejčí Fiala se sedmi dětmi (Martin Matejka). Fiala svým úlisným hereckým projevem občas připomíná Gluma z Pána Prstenů.

Starosta vs. první radní

Druhou zápletkou je plánovaná svatba mezi Václavem (Jan Meduna), synem starosty vesnice Filipa Dubského (Miroslav Táborský), a Verunkou (Helena Dvořáková), která je dcerou druhého nejmocnějšího muže ve vesnici, prvního radního Jakuba Buška (Miroslav Hanuš). Miroslav Hanuš měl možnost si roli radního vyzkoušet už v televizním seriálu Ulice.

FOTO: Plné herecké obsazení

Plné jeviště herců

Do sporu o místo ponocného se vloží i starosta, který by rád místo dal Bláhovi, a první radní, který naopak prosazuje krejčího Fialu. Spor se zkomplikuje, když se na dveřích objeví paličský list. Pokud radní nezvolí za ponocného Bláhu, bude vesnice vypálena. Ve vesnici samozřejmě nastane pozdvižení a je vyhlášen požární poplach. Na scéně se strhne vesnická rvačka především mezi Bláhou, obviněným z napsání listu a radním Buškem, který se v jednu chvíli dokonce ocitne i mimo jeviště u první řady diváků.

(Sou)boj vrcholí

Vesničtí radní nakonec zvolí za ponocného krejčího Fialu. Bláha se ale nevzdá a přinese důkaz, že paličský list psala krejčího dcera Kristýna Fialová (Klára Sedláčková-Oltová), které to tatínek diktoval do pera. Proto radní nakonec změní svoje rozhodnutí a zvolí za ponocného poctivého vysloužilého vojáka Bláhu.

Kde se ztratila druhá zápletka?

I přes všechny spory mezi starostou Dubským a radním Buškem se jejich děti Václav a Verunka nakonec vezmou. I když mezi tím Vašek málem utekl na vojnu a Buškovi museli pohrozit vězením za pytlačení.

FOTO: Klára Sedláčková-Oltová jako Kristýna

Kristýnka zpívá svou oblíbenou písničku

Na dvojici starosta (Miroslav Táborský) a první radní (Miroslav Hanuš) a vlastně na všech hercích je vidět, že si každý svou roli užívá, a díky tomu vás zavedou do vesnického světa, kde se každý snaží být tím nejlepším. Rodinná atmosféra divadla se promítá i do celého představení. Nejlepší herecký výkon večera ale předvedla Klára Sedláčková-Oltová v roli mladé jednoduché Kristýny Fialové, autorky paličského listu, která zaujala mezi ostřílenými herci především svou barvitostí a odlehčeným prožitkem.

Chvála na závěr

Pochvalu si zaslouží grafické zpracování programu a také jednoduchá scéna Jaroslava Milfajta, která ale funkčně splňuje všechny nároky představení, a to především množství postav, které se musí v jednu chvíli vejít na jeviště. A také světla Filipa Weisnera, která oživují scénu a dominují skvělým nápadem ve finále první poloviny představení, kdy v sále zhasnou všechna světla a na jevišti svítí pouze několik žárovek.

Divadlo v Dlouhé

Naši furianti

Režie: Jan Borna

Hrají: Miroslav Táborský, Jan Meduna, Miroslav Hanuš, Helena Dvořáková, Klára Sedláčková-Oltová, Jan Vondráček, Martin Matejka a další

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Furiantskou zábavu podle Stroupežnického si užijete na scéně Divadla v Dlouhé