Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Funkční prádlo je nejlepší volbou pro aktivní dovolenou. A bude vám i slušet

Redakce

Redakce

20. 6. 2012

Plánujete aktivní dovolenou na horách? Jste vybaveni správným funkčním prádlem, trikem či kalhotami? Pokud nevíte, které kousky přibalit, inspirujte se našimi tipy.

FOTO: Sportovni obleceni

Propotit si můžete i hezké triko, Zdroj: litex.cz

Lidský organismus produkuje vodu ve formě potu. Pocení je bezprostřední reakcí lidského organismu na tepelné zatížení těla, k němuž dochází, jestliže prostředí není na dostatečně nízké teplotě, která by zajistila odvod metabolického tepla. Pot je dále v kapalném stavu odsáván první textilní vrstvou a jejími kapilárními cestami vzlíná do její plochy.

Stejné chování se uplatňuje u dalších vrstev materiálů, které máme na sobě. Na tomto jednoduchém principu pracují oděvní materiály, ze kterých se vyrábí funkční oblečení.

Jednoduše řečeno takové oděvy usnaďnují rychlejší odvod potu z povrchu těla a tím se při zvýšených sportovních aktivitách cítíme lépe a konfortněji než v čemkoliv jiném. Máme-li na sobě funkční oblečení, je nám teplo a pot nestudí. Oděvy jsou prodyšné, zároveň chrání před zimou. Ovšem má-li toto fungovat, musíme mít na sobě jen to oblečení, které odvádí tělesnou vlhkost stejně jako první vrstva na těle, čímž je spodní prádlo.

FOTO: Dámské funkční prádlo

Dámské funkční prádlo, Zdroj: polyvore.com

Správné vrstvení

Funkční prádlo jako první vrstva je často podceňované. Především při zimních aktivitách, kdy je člověk zpocený a vlivem chladu ho pot na těle studí, hraje prádlo důležitou roli. Odvádí studený pot od těla a tím nedochází k nepříjemnému prochladnutí.

Druhá vrstva odvádí pot dále od těla a přenáší nadměrné teplo k další vrstvě. Nabídka je široká. Můžete vybírat mezi zajímavými střihy a barvami mikin na zip, přes hlavu či roláky s vysokými stojáčky.

Třetí vrstva jsou svrchní oděvy, u kterých je nejpodstatnější prodyšnost použitého materiálu. Pokud zvolíte špatně tuto část oblečení, vše ostatní je vám k ničemu. Svrchní vrstva chrání tělo před nepřízní počasí, materiály jsou nepromokavé a odolné proti větru, ale prodyšné a odvádí vlhkost při fyzické aktivitě. Pozor tedy na neprodyšné bundy! U těch vám hrozí, že pot nebude odváděn ven a vy se v něm budete doslova koupat.

FOTO: Dámská trika

Zdroj: polyvore.com

Které materiály zvolit a jak je prát?

Funkční prádlo se vyrábí ze syntetických (polypropylen, polyamind nebo polyester) a také z přírodních vláken, mezi kterými vede poslední dobou vlna. Syntetické materiály odvádí pot rychle od pokožky na povrch úpletu. Jejich vlastnosti jsou především minimální nasákavost, nezvětšují vlhkostí svůj objem a mají nízkou tepelnou vodivost, což pomáhá tělu regulovat tělesnou teplotu.

Prádlo ze syntetických materiálů není náročné na údržbu. Můžete prát v pračce, ale bez použití aviváže (narušuje povrchové vlastnosti vláken) a vlákna jsou i dostatečně mechanicky odolná. Tuto vlastnost oceníte především při dlouhých výletech, kdy na zádech nosíte těžké batohy. Syntetická vlákna se dřou o popruhy batohu, ale jejich mechanická odolnost zabraňuje poškození prádla.

Vlněné úpletové prádlo odvádí pot od těla ještě ve formě páry díky pórům, případně nasají vlhost dovnitř vlákna a tím znemožňují vzniku bakteriím, které jsou příčinou zápachu. Zabránění zápachu je největší výhodou vlněného prádla, narozdíl od syntetického. Vlněné prádlo nezápáchá ani po několikadenním nošení. Odpadá i šetrné praní v ruce. Opět platí nepoužívat aviváž, a pokud prací prostředek, tak vyberte prášek určený na vlnu.

Na co při výběru prádla nezapomenout

Při výběru funkčního prádla myslete na to, k jakému druhu sportu ho chcete použít. Syntetické prádlo se hodí více na rychlé sporty, například squash, tenis, běh. Prádlo rychle schne a je materiálově velice příjemné. Naopak pro delší pobyty v přírodě, dlouhé túry či náročné výstupy zvolte raději vlnu, která nezapáchá, a i když je mokrá, tak stále hřeje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Funkční prádlo je nejlepší volbou pro aktivní dovolenou. A bude vám i slušet