Menu
TOPZINE.cz
Sport

Frisbee: Hra zrozená mezi koláči a dorty

Martin Slabý

Martin Slabý

2. 5. 2010

FrisbeeJe to ploché, kulaté a dá se s tím zažít spousta legrace. Co to je? Pokud jste odpověděli, že se jedná o frisbee, měli jste pravdu. Frisbee však není označení jen pro onen „kulatý nesmysl“, nýbrž pro celé sportovní odvětví.

Walter Frederick Morrison

Walter Frederick Morisson Zdroj: buzzybloggers.com

Historický původ slova frisbee sahá až do sedmdesátých let devatenáctého století. V Bridgeportu v americkém státě Connecticut založil roku 1871 jistý William Russel Frisbie pekárnu Frisbie Pie Company, kde prodával koláče a dorty pečené na kulatém plechu. Počátkem čtyřicátých let minulého století si začaly místní děti a studenti s těmito plechy házet.

Z plechové formy plastovým diskem

Letové vlastnosti těchto kotoučů však nebyly ideální, a tak se na scéně objevil Walter Frederick Morrison, který je začal vylepšovat, až roku 1947 přišel na trh s prvním plastovým výrobkem. O čtyři roky později pak spatřil světlo světa první přímý předchůdce dnešních frisbee – „Pluto Platter“. Po roce 1957, kdy Morisson prodal práva na svůj vynález, se frisbee začalo masově šířit to celého světa.

Ultimate Frisbee

Ultimate Frisbee Zdroj: mydogischelsea.com

Frisbee současnosti – Ultimate Frisbee a Discgolf

Dnešní frisbee se dělí především na dvě základní disciplíny – ultimate frisbee a discgolf. Při ultimate frisbee proti sobě na hřišti o rozměrech zhruba 100 x 37 metrů hrají dva sedmičlenné týmy. Cílem hry je nahrát hráči, který jej musí chytit v koncové zóně. Ta má 18 metrů a je na konci obou polovin hřiště. Hráči mohou diskem jen házet, nesmí s ním běhat. Útočník přitom musí odhodit disk nejpozději do  10 sekund. Jinak dochází ke ztrátě. K té dojde i tehdy, když protihráč zachytí nebo srazí nahrávku, disk se dotkne země, hráči si jej pouze podají, přihrávka je chycena v autu či hráč chytne vlastní přihrávku. Zvláštností jest, že se jedná o sport, ve kterém nenajdeterozhodčí. Veškeré přestupky hlásí samotní hráči.

Discgolf

Discgolf Zdroj: andygullahorn.com

Discgolf vznikl v sedmdesátých letech v USA. Jak už z názvu vyplývá, hra má skutečně mnoho společného s golfem. Stejně jako v něm se i zde hraje na „jamky“. Ty většinou představují ocelové koše, lze je však nahradit i například stromem či dřevěným kůlem v zemi. Soutěžící musí dopravit disk do jamky, které jsou mezi sebou vzdáleny zhruba 100 – 120 metrů. Aby byla hra zajímavější, hraje se na hřišti, kde je množství přírodních překážek, jako jsou například stromy, keře nebo vodní plochy. Vyhrává hráč, který dokončí celé hřiště sestávající většinou z devíti, dvanácti nebo osmnácti jamek nejmenším počtem hodů.

Frisbee si nepochybně mezi sportovními odvětvími našlo svoje místo a jeho popularita stále stoupá. A stoupat bude dál, byť jeho objevitel Walter Fredrick Morisson letos v únoru v úctyhodném věku devadesáti let zemřel.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Frisbee: Hra zrozená mezi koláči a dorty