Menu
TOPZINE.cz
Apetit

FRINGE – odhalte Hranice nemožného

Redakce

Redakce

12. 2. 2010

perex_fringeJméno J.J. Abrams se poslední dobou skloňuje ve všech pádech. Seriál Ztraceni, veleúspěšný Star Trek 2009 – to je jen zlomek Abramsem produkovaných záležitostí, ke kterým se na neposledním místě řadí i mysteriózní, sci-fi hororový seriál zvaný FRINGE.

Anglické slovo fringe má hned několik významů, především jej však najdeme v souvislosti se slovem „okrajový“. Během celého seriálu se toto slovo vyskytuje hlavně ve spojení fringe science, což v doslovném překladu znamená „okrajové vědy“.

Zdroj: upload.wikimedia.org

Zdroj: upload.wikimedia.org

O čem to je?

Na ústředí FBI v Bostonu se právě formuje nová divize okrajových věd zvaná Fringe. O její existenci nikdo moc neví, tedy alespoň ne do doby, než se na palubě letu 627 z Hamburku stane podivná nehoda, při níž zemřou všichni cestující.

Do případu je zapojena mladá, energická agentka FBI Olivia Dunham, která v té době zároveň prožívá zakázaný, romantický vztah se svým kolegou, Johnem Scottem. Oba agenti jsou nasazeni na vyšetřování podivného zločinu, jenž se v očích všech jeví jako biologický terroristický útok.

Zvláštní povaha útoku, při němž jsou všechny měkké tkáně pasažérů doslova roztaveny, zavede agenty na stopu, při níž je však John Scott vážně raněn a nakažen tímto záhadným virem.

Zoufalá Olivia se proto rozhodne vyhledat doktora Waltera Bishopa, jež byl před sedmnácti lety umístěn do psychiatrické léčebny Saint Claire, avšak který byl před svou hospitalizací velice schopným vědcem, pracujícím tajně pro vládu na projektech, jež byly pro obyčejné výzkumníky příliš neuvěřitelné.

Setkání s Walterem má však háček. Podle nařízení ze Saint Claire, jej může navštívit pouze rodinný příslušník, což je v případě doktora Bishopa jeho jediný syn, Peter Bishop.

Olivia se rozhodne, že v Iráku pobývajícího Petera dostatne do Ameriky za každou cenu, proto jej oblafne, a skrze neexistující policejní spis o Peterových restech, se otec se synem nakonec setkávají.

Ne zrovna srdceryvné shledání má za důsledek, že je Walter pod Peterovým dozorem propuštěn a společně tak začínají spolupracovat na záchraně agenta Scotta…

Zdroj: images.teamsugar.com

Zdroj: images.teamsugar.com

Skrze toto netradiční a nekonvenční vyšetřování se tedy dává dohromady budoucí fringe tým. Ti se pouštějí do testování nemožného a během vyšetřování neuvěřitelných událostí, děsivých zločinů, mystických případů, zahrnujících pyrokinézi, kryoniku, genetické inženýrství, astrální projekci a jiné fantastické teorie, poodhalují možná spiknutí a zločiny proti lidskosti.

Na celou skupinu dohlíží agent Philip Broyles a agenti Astrid Farnsworth a Charlie Francis jsou fringe týmu nápomocni kdykoli je potřeba.

Hlavní postavy

Celým seriálem provází, obrazně řečeno, tak zvaná svatá trojice. Tou nemohou být nikdo jiný, než právě Olivia Dunham, Peter Bishop a jeho otec Walter Bishop.

Olivia Dunham, agentka s otevřenou myslí, je schopná podstupovat šílené nápady Waltera Bishopa a stavět na nich i policejní vyšetřování. V prvním díle se dozvídáme o jejím vztahu s kolegou, agentem Johnem Scottem. Olivia má sestru Rachel a malou neteř. Jejím nejlepším přítelem je zároveň její kolega Charlie Francis. Olivia je tvrdohlavá, vytvrvalá a inteligentní. Umí si dobře poradit jak s neochotnými vězni tak ve rvačce s pořádným chlapem.

Olivii Dunham hraje australská herečka Anna Torv. Anna se narodila v Melbourne, své mládí strávila v Queenslandu a později se přestěhovala do Sydney. Má mladšího bratra Dylana a její rodiče jsou estonského původu.

Peter Bishop je povedeným synem vědce Waltera Bishopa. Má zfalšovaný certifikát z M.I.T., avšak i přesto má IQ 190 a je tak mezi 5% nejchytřejších lidí světa. Ačkoli jeho tajemná minulost tomu zrovna nenapovídá – dlouhou dobu pobýval v Iráku, kde organizoval blíže neurčené projekty. Má známé prakticky všude, v každém oboru. Peter se pro Olivii stal jedinou možností, jak komunikovat s Walterem. Nejenže Peter velice obstojně překládá podivné výroky svého ještě podivnějšího otce, ale je zároveň jediný člověk, se kterým chtěl Walter vůbec mluvit. Peter je mnohdy skeptický k otcovým pokusům a teoriím. Postupně se však jejich vztah začíná po letech nekomunikace zocelovat a Peter otevírá svou mysl i v rámci okrajových věd.

Postavu mladého Petera hraje ve Vancouveru narozený herec Joshua Jackson, známý především díky roli Paceyho Wittera ze seriálu „Dawsonův svět“. Má tři sourozence sestru Aisleagh a dva starší bratry Lymona a Jonathana.

Walter Bishop , všemi milovaný a zároveň nepochopený a nepochopitelný Walter kdysi pracoval pro vládu na tajných pokusech. Jeho oborem byla právě problematika okrajových věd.

Poté strávil 17 let v psychiatrické léčebně v St. Claire, na něž dodnes vzpomíná jen ve špatném.

Walter má úžasnou schopnost nekoncentrace, často mluví o tématech, které nemají absolutně nic společného s předmětem rozhovoru – to může být důsledek léčby v zařízení anebo fakt, že v mládí nepravidelně bral větší množství LSD, které mu pomáhalo při vědeckých pokusech.

Představitelem Waltera Bishopa je australská legenda John Noble, jenž se v poslední době vryl divákům do paměti díky postavě Denethora v Pánovi Prstenů. Je režisérem víc jak osmdesáti divadelních představení. Jako mladý pracoval jako Artistic Director pro Stage Company of South Australia. Nyní střídavě tráví čas mezi Vancouverem a Sydney.

Zdroj: tvovermind.com

Zdroj: tvovermind.com

Na závěr všeobecně

V seriálu Fringe spojili své síly již počtvrté J. J. Abrams a scénárista Alex Kurtzman, který se podepsal pod filmy jako jsou Mission Impossible III., Alias či Star Trek a společně vytvořili příběh plný spletitých událostí, nejednou označený za následovníka Akt X i Krajních mezí.

Pilotní díl vyšel tvůrce na deset miliónů dolarů, avšak návratnost je jistá. Druhá série překonala svou sledovaností i populární seriál Heroes a ačkoli to chvílí vypadalo, že fanoušci na Fringe trochu zanevřeli, právě úspěšnost druhé série zajistila, že bude seriál dále pokračovat.

Jak už to bývá u Abramse zvykem, všechno je se vším propojeno, proto například v prvním díle hraje hudba z jiného Abramsem produkovaného seriálu, Ztracených, a v deváté epizodě je možné na jedné z letenek vidět nápis společnosti Oceanic Air, která právě hrála roli v úvodní zápletce. Stejně tak je možné ve Fringe pozorovat glyfy, jenž se objevují nepravidelně při stmívačkách.

Najdeme na nich obrázky šestiprsté ruky, žabky s písmenem fí na zádech, motýla, jehož křídla jsou zdobena lidskými kostmi či jablkem s embryi místo semínek. Každý tento znak je zároveň písmenem, takže je možné si na konci každého dílu zapsat, jaké slovo nám daná epizoda předkládá.

Seriál byl poprvé odvysílán v úterý 9. září 2008 na stanici FOX a ačkoli již před oficiální premiérou utekl na internet pilotní díl, získal Fringe u diváků nevídaný ohlas a stal se jedním z nejúspěšnějších seriálových hitů podzimu 2008.

Obsazení kvalitními herci zaručuje nejen příjemnou vizuální podívanou, ale i díky trefně napsanému scénáři umožňuje seriál divákům se i vžít do charakterů hlavních postav a dívat se na svět jejich očima.

Fringe se stal startovací plochou pro méně známé herce, jako je právě Anna Torv, a zároveň nabídl možnost ukázat se v trochu jiném světle těm ostřílenějším. Příkladem může jít Joshua Jackson. Nejprve se sice zdráhal roli přijmout, protože se nechtěl upsat dalšímu seriálu, ale po rozhovoru se scénáristy Kurtzmanem a Orcim si svou nerozvážnost okamžitě rozmyslel, což se pro něj nakonec projevilo jako velké plus. Konečně může odložit nálepku problémového puberťáka Paceyho Wittera ze seriálu Dawsonův svět a stát inteligentním a charismatickým Peterem Bishopem, jehož přítomnost se díl od dílu jeví podstatnější.

Druhá série odstartovala na stanici FOX 17. září 2009 a slibně pokračuje již patnáctým dílem. Fanoušci doufají, že tak brzy neskončí. Je toho mnoho nevyřešeného v seriálu Fringe a jak známe trio Abrams/Kurtzman/Orci, tak výsledek se hned tak rychle nedozvíme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

FRINGE – odhalte Hranice nemožného