Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Frederik Pohl a Man Plus: Co dělat, když se Země začne bouřit?

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

28. 7. 2010

Každý člověk bere svou mateřskou planetu jako samozřejmost, nad kterou nemá potřebu zvlášť přemýšlet. Co se ale stane, když se Země začne bránit proti neustálému ničení a začne stávkovat? Taková situace nastala v románu Man Plus od Frederika Pohla, za který získal autor ocenění Nebula pro nejlepší sci-fi román roku.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Nešetrným a neopatrným zacházením se vzácnými zdroji došlo postupně k tomu, že se planeta, na které lidé žijí, stává neobyvatelnou. Její kapacity a možnosti se postupně vyčerpávají a jejich náhrada není snadná, a tak dochází ke konfliktům, zejména mezi soupeřícími mocenskými státy. V mnoha oblastech se navíc lidé začínají bouřit, protože jídlo, které se na zemi urodí, sotva stačí na jejich přežití.

Jak vyřešit složitou situaci na Zemi?

Existují jenom tři možnosti, jak danou situaci zvládnout. Byly jimi pověřeny tři specifické týmy, které měly nezávisle na sobě řešit vzniklou situaci. První skupina se měla snažit o snížení zvyšujícího se napětí na Zemi. Druhá měla vyřešit otázku útočiště určitého počtu lidí, kdyby propukla termonukleární válka. Poslední měla za úkol zkoumat prostředky mimo Zemi. Jedinou z možností, které se ze začátku nedávaly příliš velké šance na úspěch, se stala třetí varianta. Snaha využít prostoru na jiné planetě ve Vesmíru k tomu, aby se na ní mohla postupně přemístit část populace, k čemuž by měl sloužit právě projekt Man Plus.

Kniha je zdařilým dílem, ve kterém se Frederik Pohl, jako ostatně i v dalších jeho publikacích, zabývá budoucností lidí, kterou vnímá spíše pesimisticky.  Život projektu Man Plus se ze začátku ubírá pomalým tempem, které se ke konci stává rychlejším a čtenáře tak postupně vtahuje do realizace přeměny člověka v kyborga. Postavy, které nás celou dobu provázejí, jsou důležitou součástí celé knihy, díky nim se člověk dokáže ztotožnit s příběhem a uvěřit celé zápletce, která je i pro naše lidstvo dost aktuální, vzhledem k současným problémům naší planety Země, nešetření přírodních zdrojů a vůbec nepřemýšlení nad budoucností a odkazem pro další generace.

Tento román, napsaný v roce 1976, patří k Pohlovým nejvýznamnějším dílům a je určitě dobrou volbou pro všechny, které láká spojení nových technologií s člověkem. Doporučila bych ji jak pesimistům, kteří nevěří v růžovou budoucnost lidstva, tak těm, kteří se rádi ponoří do tajuplného příběhu. Man Plus takovým bezpochyby je.

Název originálu: Man Plus
Český název: Man Plus
Autor: Frederik Pohl
Překlad: Karel Blažek
Obálka: Chris Moore
Počet stran: 256
Vazba: brožovaná
Rozměry: 170 x 110 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2010
Doporučená cena: 219 Kč

Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Frederik Pohl a Man Plus: Co dělat, když se Země začne bouřit?