Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Freak Show – bizarní show, která vás bude šokovat

Redakce

Redakce

15. 3. 2010

SHeVe světě tělesných modifikací se kromě nejrůznějších praktik, kterými je proměňováno lidské tělo nebo posunováno jeho vnímání, setkáváme i s tzv. freak shows. V dnešním díle se podíváme, co se pod tímto označením skrývá.

Body modification shows často doprovázejí výstřední kostými. Zdroj: www.hellparty.cz

Body modification shows často doprovázejí výstřední kostýmy. Zdroj: www.hellparty.cz

Ne příliš dlouho poté, co moderní tělesné modifikace pronikly do obecného povědomí západní společnosti, zjistili lidé, kteří praktikovali tělesné rituály, že jsou tyto techniky atraktivní pro vnější diváky. Věšení na háky nebo play piercing, stejně jako i vzhled modifikovaných, poutaly nebývalou pozornost. Netrvalo příliš dlouho a začali zmiňované praktiky předvádět jako zvláštní formu divadelních představení, jež označovali jako body modification shows či freak shows.

Navázali tak vlastně na několikasetletou tradici cirkusových zrůdiček. Varietní vystoupení  tělesně postižených či neobvykle vypadajících individuí již dříve neslo jako své původní označení název Freak Show.  Ačkoli i dnes se můžeme v zahraničních cirkusech setkat s různými podivnými bytostmi, v úzu body modification kultury má pojem freak show význam poněkud odlišný.

Téměř ve všech vystoupeních souvisejících s tělesnými modifkacemi najdeme věšení na háky. Zdroj: hellparty.cz

Téměř ve všech vystoupeních souvisejících s tělesnými modifkacemi najdeme věšení na háky. Zdroj: hellparty.cz

Vlastně na této půdě můžeme provést i jisté rozlišení. Odlišit freak show od body modification show. U freak show je kladen důraz především na nějaké zvláštní dovednosti aktéra či aktérů nebo na jejich pozoruhodný vzhled. Tato vystoupení často provádí jedna osoba, která se sebou předvádí nejrůznější triky. Např. performer známý jako Lizardman o sebe nechává rozbíjet kus betonu, prostrkává si vývrtku skrz dutinu ústní do nosu, zabíjí si do nosu hřebíky apod. O jeho přezdívce potom svědčí vzhled přizpůsobený tak, aby se co nejvíce podobal ještěrce. Celé Lizardmanovo tělo je pokryto zeleným tetováním imitujícím šupiny, v obočí má subdermální implantáty, zuby si nechal zešpičatit. Patří také mezi první tři lidi, kteří si nechali provést tongue split, totiž rozříznutí jazyka na dvě poloviny tak, aby vypadal jako had. Freak show málokdy vypráví nějaký příběh a pokud ano, jedná se pouze o mlhavé pozadí pro výstřednosti probíhající na pódiu.

Známý americký body modification performer Lizardman. Zdroj: thelizardman.com

Známý americký body modification performer Lizardman. Zdroj: thelizardman.com

Body modification shows oproti tomu většinou jistou dějovou osnovu nepostrádají, ačkoli i zde se často jedná spíš o podružnou složku, jež má ospravedlňovat výtvarnou stylizaci celého představení a navozovat správnou atmosféru. Aktéři zde nepředvádějí sérii triků, ale podobně jako herci hrají jisté představení, kterým se prolínají pro současnou scénu tělesných modifikací tradiční rituální postupy, tedy hlavně play piercing a věšení na háky. Na rozdíl od freak show nepůsobí jako série efektních skečů, ale jako jednotné představení.

Vystoupení, o kterých zde mluvíme, ukájejí lidskou touhu vidět něco bizarního, neobvyklého, šokujícího. Stejně jako se rádi diváme na horory a čím dál častěji se necháváme okouzlovat tím, co by všechny předešlé epochy pokládaly za odporné a zvrácené, uspokojuje nás pohled na cizí bolest. Bolest, na niž narážíme v body modification shows, není ovšem fiktivní, jako je tomu u filmů a televizních seriálů. Aktéři na pódiu se skutečně a dobrovolně zraňují. A právě v tomto ohledu ona představení působí výrazně jinak než krev, na kterou jsme zvyklí z televize. Cítíme pozitivní přístup všech zúčastněných a radost spojenou s tělesnými rituály.

Show, o kterých zde mluvím (a jde mi především o body modification show v úzkém smyslu, jak jsem jej nastínil výše) vlastně představují nejbezprostřednější způsob, jak se člověk může setkat s realitou body play. Většina účastníků našich HELL suspension workshopů (setkání, na kterých umožňujeme vyzkoušet si věšení nejrůznějším zájemcům) se s touto praktikou setkala právě díky oněm představením, jež v nich probudila touhu poznat sílu tělesných rituálů na vlastní kůži.

Play piercing. Zdroj: hellparty.cz

Play piercing. Zdroj: hellparty.cz

Českou republiku už se svou show navštívilo několik zahraničních performerů, např. Captain Howdy, Crazy White Sean a také slavní Circus Mundus Absurdus. Co se týče domácí scény, naše studio je v současné době jedinou skupinou, která organizuje tato vystoupení.

V souvislosti s naším tématem vás nemůžu než pozvat na HELL Party, která se uskuteční 17. dubna 2010 v klubu Abaton a na které můžete sami poznat, co taková body modification show vlastně obnáší.

SHE-MON, HELL.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Freak Show – bizarní show, která vás bude šokovat