Menu
TOPZINE.cz
Literatura

František a jeho pohádky do postýlky. Pestrá mozaika, která nadchne děti i jejich rodiče

Jitka Libigerová

Jitka Libigerová

31. 1. 2011

V nakladatelství Portál vychází Lence Rožnovské kniha pro děti František a jeho pohádky do postýlky. S malým Františkem, který se po prázdninách chystá jít do školky, zažijete nejedno dobrodružství. Knihu doprovází svými ilustracemi Magda Veverková Hrnčířová.

FOTO: Lenka Rožnovská - František a jeho pohádky do postýlky

František se čvachtá ve vaně, Zdroj: Ilustrace z knihy, Autorka: Magda Veverková Hrnčířová

Tato pohádková kniha je založena na symbolice čísla sedm. Děj knihy se odehrává během sedmi dní a je dělený do sedmi kapitol. Každá kapitola ukrývá sedm nadpisů se sedmi obrázky a sedmi krátkými příběhy. Nechybí mezi nimi rovněž sedm pohádek, sedm básniček – kaligramů – a v neposlední řadě i sedm ukolébavek.

Lenka Rožnovská vystudovala český jazyk a občanskou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Nyní učí na Střední pedagogické škole a Střední zdravotnické škole v Odrách. Známé jsou její pohádky Kubík Šikulík, Příběhy detektiva Kláska a opičáka Joja či Strašidýlko Kamilek z dětského časopisu Sluníčko.

Velký svět malého Františka

František je malý chlapec, který žije sám se svojí maminkou. Nejraději má svoje pelišáky – kočičku Fešandu, medvěda Bělopupka a malé modré autíčko – hračky, které s ním odpočívají v pelíšku a vypráví mu pohádky. Malý František si s nimi také rád povídá a svěřuje se jim, že musí jít po prázdninách do školky, kam se mu ani trochu nechce. Musí si jít také s maminkou koupit nové bačkorky, pyžamko, tepláky, tričko a kalhoty, a to už se mu teprve nechce.

FOTO: Kočička

František a počítánka Zdroj: Ilustrace z knihy, Autorka: Magda Veverková Hrnčířová

Když mu však kočička řekne básničku a ze stolu učiní divadelní scénu, nevydrží se chlapec dlouho mračit. Na nákupy si malý František vezme i kočičku Fešandu, díky níž poznává Františka spisovatele. S tímto Františkem spisovatelem zažije chlapec i jeho maminka spoustu dobrodružství a legrace. Stane se nakonec z Františka spisovatele tatínek malého Františka?

Malý a velký František

František je hodný, avšak někdy neposedný a nepořádný chlapec, který svoji maminku zlobí. V pokojíčku má strašný binec a při hraní řve jako na lesy. Ale které dítě ne, že? Až když ho maminka napomene, ztiší se a začne si prohlížet knížku, kterou dostal od spisovatele Františka. Přestože malý František maminku sem tam dokáže pěkně vytočit, je uvnitř správným férovým klukem. Avšak naskýtá se otázka, zdali mu při výchově nechybí také ráznost, špetka přísnosti, ale zároveň i láska a porozumění mužské polovičky.

František do svého klukovského světa postupně pouští i svého jmenovce, spisovatele Františka. S touto postavou Františka spisovatele musíme hned od začátku sympatizovat, a to nejen díky tomu, jaké mu autorka přisoudila povolání, ale především díky jeho vlastnostem. František spisovatel je moudrý, hodný, dobrosrdečný i hravý. Se svými vlastnostmi by jistě splnil své poslání a stal se malému Františkovi dobrým otcem.

Lesní tajemství

František má velice rád pohádky. Když se jednou takhle vydává s maminkou a Františkem spisovatelem do lesa, narazí na vysoký smrk, se kterým se dá do řeči, a ten mu začne vyprávět pohádku o Strombábě a tajemství stromů. Pojďte si o nich poslechnout i vy!

FOTO: František a pohádka z lesa

František a pohádka z lesa Zdroj: Ilustrace z knihy, Autorka: Magda Veverková Hrčířová

Jak se František dozvídá, Strombába je lesní babice, která bydlí v hnízdech, jež si staví na stromech. Avšak nutno dodat, chudák strom, pro něhož se Strombába rozhodne… Oláme mu totiž všechny menší větvičky a staví si v jeho koruně příbytek. Také mu otrhá plody a listy, až je úplně nahý, vysaje mu všechnu mízu. A takový strom bez mízy je stromem bez života. Strombába je vám panečku zlá! Ona totiž takto hubí jeden strom za druhým.

Neustále se stěhuje z místa na místo, až se usadí na statném staletém dubu. A to vám snad ani nemusím povídat, že tento dub je moudrý a do jeho korun se s radostí vracívali ptáci z dalekých letů a vyzpěvovali si. Dokonce si na něm hrály na schovávanou i čiperné veverky. Ty se snaží Strombábu vylákat, ale marně! Tato zpráva se donese až k orlovi – skalnímu ptačímu králi. Ten se vydává do nedalekého kraje, aby Strombábu potrestal. Popadne ji a letí s ní daleko, povídá se, že až do skal, kde nejsou stromy a kde nemůže škodit. Staletý dub je tak zachráněn a opět plný života!

Knížka se symbolikou čísla sedm

Tato pohádková kniha je zajímavá především díky symbolice čísla sedm. Děti si přijdou na své nejen díky pěkným ilustracím, ale zaujmout je mohou kromě hlavního příběhu i básničky v podobě kaligramů. Zda budou ti nejmenší rozumět kupříkladu výrazu – Ty jsi filuta! – to netuším, ale jistě si příběhy a pohádky nechají rády předčítat.

FOTO: Malý František se spisovatelem Františkem

Malý František se spisovatelem Františkem, Zdroj: Ilustrace z knihy, Autorka: Magda Veverková Hrnčířová

Jazyk knihy je zaplněn zdrobnělinami a citoslovci, jak už to ostatně u dětské literatury bývá. Stejně tak v něm nalezneme různá přirovnání a metafory, které pomáhají rozvíjet dětskou fantazii. Nechybí ani zajímavé novotvary, jako například již zmínění pelišáci či Strombába. Kniha je určena jak těm nejmenším, tak i starším školáčkům, na rtech však vykouzlí úsměv i jejich rodičům.

„Navrať mi, co ti nepatří. Navrať mi hvězdné oči pro Princeznu. Navrať mi radost a štěstí pro království.“ Kouzelnice se jen smála. Avšak Poutníkova odvaha se jí líbila. „Vrátím ti hvězdné oči, i radost, i štěstí, ale za to chci tvé srdce. Proměním ho v kámen. V chladný, čistý křišťál.“„Nemohu ti dát své srdce, jsem člověk! Já nemohu bez srdce žít!“ Poutník se zalekl vysoké ceny, kterou po něm Kouzelnice žádala. „Pak odejdi.“ Poutník posmutněl. Marná byla jeho cesta, marná byla cesta malého chlapce. Náhle se Poutník rozhodl. „Dobrá, souhlasím, vezmi si mé srdce. Snad nebude má oběť marná, snad navrátí se do království radost,“ Kouzelnice natáhla k Poutníkovi ruku. „Ne, nech Poutníkovo srdce. Za hvězdné oči zaplatím já!“ vykřikl malý Hrášek, který šel v Poutníkových stopách. Kouzelnici se zalíbilo nevinné dětské srdce, i sáhla tedy po něm. „Ne, to nesmíš! Mé srdce ti samo zaplatí,“ zvolala Princezna, která se vydala hledat svého laskavého chlapce. Síla tří srdcí, která byla ochotna zkamenět pro radost a štěstí jiných, ta síla tří nebojácných srdcí, síla tří dobrých srdcí se spojila v jedno mocné kouzlo a to porazilo Kouzelnici. A s ní bylo poraženo i zlo, které kdy napáchala. Princezna, Poutník i Hrášek se mohli vrátit domů. Princezna zase měla hvězdičkové oči. Poutník už nemusel dál putovat světem, neboť našel ty, které hledal. A malý Hrášek žil dál pro radost své Princezně i Poutníkovi.

Název: František a jeho pohádky do postýlky
Autorka: Lenka Rožnovská
Počet stran: 112
Rok vydání: Praha 2010
Odpovědná redaktorka: Jaroslava Fajková
Ilustrace: Magda Veverková Hrnčířová
Vydalo: nakladatelství Portál, s. r. o.
Doporučená cena: 249,- Kč

Hodnocení: ****  (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

František a jeho pohádky do postýlky. Pestrá mozaika, která nadchne děti i jejich rodiče