Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Frank Darabont: Ty nejlepší adaptace Kingových povídek

Jan Novotný

Jan Novotný

27. 8. 2010

Nejde si snad ani představit, jak jinak by mohly vypadat Kingovy adaptace, než jako z dílny tohoto mistra žánru, mistra vězeňského prostředí – Franka Darabonta.

Frank Darabont, Zdroj: archiv

Režisér z uprchlického tábora

Frank Darabont se narodil 28. 1. 1959 v uprchlickém táboře v Montbeliard ve Francii. Do Ameriky se přistěhoval s rodiči jako dítě, usadili se v Los Angeles, kde také začal studovat školu. Tento třikrát na Oscara nominovaný režisér se s filmem poprvé setkal roku 1981 jako asistent produkce na nízkorozpočtovém filmu Pekelná noc.

Dalších šest let se pohyboval kolem filmů, začal také psát. Jeho schopnosti scenáristy se projevily například u Frankensteina, MaskyJimem Carreym v hlavní roli nebo Zachraňte vojína Ryana od Spielberga.

Frank Darabont, Zdroj: archiv

Kamarád Stephena Kinga

Jako režisér se Frank prosadil až roku 1983 s hororem Woman in the room z Kingovy dílny. Následují jeho dva nejslavnější snímky podle Kingových novel, a to Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle, jež ho dostaly do režisérského nebe. Oba tyto snímky se pyšní až neuvěřitelnou dávkou lidství a po právu je najdete v žebříčku TOP 10 filmů na Česko-Slovenské filmové databázi.

Obě dramata byla nominovaná na prestižního Oscara, Shawshanku ho ovšem vyfoukl Forrest Gump s tehdy známějším Tomem Hanksem, Zelené míli zase Americká krása. Po její premiéře se k zaměření Darabonta vyjádřil sám Stephen King. Podle něj je režisérem s nejužší specializací na světě. „Točí filmy podle knih Stephena Kinga, které se odehrávají v base,“ s úsměvem dodal.

Další spolupráce s Jimem Carreym

Další smutná komedie Majestic dala šanci herci Jimu Carreymu. Zde nám ukázal, že není jen komediální bavič, ale umí se tvářit i dramaticky vážně. S úspěchem se ovšem mezi fanoušky nesetkal, a tak snímek u nás putoval rovnou do videopůjčoven. V roce 2007 nám představuje svou hororovou stránku ve filmu Mlha podle Kingovy povídky. Momentálně pracuje na televizním seriálu Walking Dead.

Frank Darabont si ale rád užívá i drobnější cameo role ve filmech jeho přátel. Zahlédnete ho například v televizní minisérii Osvícení, ke které napsal scénář právě King. Nikdy totiž nebyl spokojený s verzí Stanleyho Kubricka. Dále se mihne i v King Kongovi Stevena Spielberga.

Frank Darabont, Zdroj: archiv

Zajímavosti

– Darabont je jeden z pouhých šesti tvůrců, kteří byli nominováni na Oscara za své první dva celovečerní filmy, a to Vykoupení z věznice Shawshank (celkem 7 nominací) a Zelená míle (celkem 4 nominace).

– Film Vykoupení z věznice Shawshank je na 23. místě z celkových 100 nejinspirativnějších filmů Amerického filmového institutu všech dob.

– V roce 2005 mu vyšla v limitované edici novela Walpuski’s Typewriter, kterou napsal ve svých raných dvaceti letech.

– Původně měl napsat scénář k pokračování akčního filmu Komando.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Frank Darabont: Ty nejlepší adaptace Kingových povídek