Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Francouzská umělkyně oživuje šeď velkoměsta. Pomocí barevných origami

Eva Csémyová

Eva Csémyová

5. 10. 2012

Na graffiti a podobné druhy streetartu v ulicích měst jsme si už pomalu zvykli. Francouzská umělkyně, která si říká Mademoiselle Maurice, však pronikla do veřejného prostoru jinak – barevným origami.

OBR: Mademoiselle Maurice Stačí barevný papír, lepidlo a hodně trpělivosti. Zdroj: mademoisellemaurice.com[/caption]

Techniku origami se Maurice naučila během svého ročního pobytu v Japonsku. Prožívala zde i tragédii ve Fukušimě, ke které došlo 11. března 2011. Tato událost umělkyni hluboce zasáhla a promítla se i do jejího díla. Ve své Rainbow Collection se proto rozhodla vzdát poctu Sadako Sasaki, která se stala symbolem důsledků používání jaderných zbraní.

Sadako Sasaki byly 2 roky, když byla na Hirošimu svržena atomová bomba. Přežila, ale v 11 letech v důsledku ozáření onemocněla leukémií. Přítelkyně jí pověděla starou japonskou legendu, že každému, kdo složí 1. 000 origami jeřábů, se splní jedno přání. Sadako si přála uzdravit se, ale stihla jich složit jen 644 a ve 12 letech zemřela. Roku 1958 byla v Hirošimě odhalena socha Sadako držící v rukou zlatého jeřába a lidé z celého světa k tomuto památníku posílají papírové jeřáby.

Maurice se rozhodla interpretovat tuto tradici po svém. V ulicích Paříže vytvářela obrazce složené z origami přírodních motivů – ptáků, květů nebo motýlů. Šlo podle ní o hold všem obětem násilných činů a zároveň o připomínku toho, jak je důležité žít v míru a v symbióze s životním prostředím.

O složitých tématech se dá hovořit s optimismem

Další svá díla autorka umístila v Hong Kongu, kde se pomocí origami rozhodla vyjádřit podporu nezávislosti tohoto regionu na Číně. Její streetart se objevil i ve Vietnamu,  kde jako hlavní motiv zvolila hvězdu z vietnamské vlajky, která by měla reprezentovat místní lid.

OBR: Mademoiselle Maurice

Ne všichni kolemjdoucí se jen dívají, proto originální streetart rychle mizí.

Přestože jsou její kompozice vždy vytvořeny s určitým záměrem, nechává lidem v interpretaci svých barevných origami volnost. Ráda pozoruje, jak lidé její barevná díla objevují v ulicích měst a jak na ně reagují.

Přesto jsou lidé pro její umění zároveň i největší hrozbou. Mademoiselle Maurice se sice o své výtvory stará, jednotlivá origami ze zdí však velmi rychle mizí otrhaná kolemjdoucími. Jí tak po pár dnech nezbývá nic jiného, než sesbírat zbývající kousky a použít je v novém díle.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Francouzská umělkyně oživuje šeď velkoměsta. Pomocí barevných origami