Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Francouzská návrhářka Sonia Rykiel je královnou pletenin

Petra Červená

Petra Červená

12. 4. 2011

FOTO: Sonia RykielZa okny se nám střídá déšť se sluníčkem. Typické počasí pro nadcházející měsíce nás nutí k promyšlenějšímu výběru oblečení. Ideální volbou je pletenina. Ale žádná neforemná nuda v podobě ponča. Francouzská návrhářka Sonia Rykiel si s pleteninou pohrává už desítky let.

FOTO: Sonia Rykiel Jaro 2011

Pohodlný overal a sexy úpletové minišaty do práce i za zábavou, Zdroj: soniarykiel.com

Sonia Rykiel naučila Francouzky milovat úplety. Narodila se 25. května 1930 v Paříži a i přesto, že brzy oslaví své 81. narozeniny, patří nepochybně k těm zářivějším návrhářským hvězdám haute couture. K navrhování ji přivedla nedostatečná nabídka těhotenské módy, a tak v roce 1962 oblékla své první šaty z úpletu.

Pletenina a proužky se pro ni staly poznávacím znamením. Sama návrhářka říká: „Úplety jsou můj osud. Vždycky jsem je milovala, protože pro mě představují čirou svobodu. Přiléhají k tělu, dovolují mu volný pohyb, a přitom jsou sexy.“ I přes nezpochybnitelnou lásku je tomuto materiálu sem tam nevěrná. V roce 2010 vytvořila Sonia pro H&M kolekci spodního prádla, ovšem i v tomto případě našla pro pruhované úplety místo.

Malba jako koníček

To však není jediný směr, kterým se tato návrhářka s ohnivě zrzavými vlasy vydala. V loňském roce se Sonia poprvé představila i jako malířka v galerii Catherine Houard. V srdci své milované pařížské čtvrti bulváru Saint-Germain prezentovala na dvě stovky kreseb.

FOTO: Sonia Rykiel Jaro 2011

I rozevlátost je dobré spoutat, třeba širokou mašlí

Vraťme se ale k módě, která je pro Soniu stále stěžejní. Letošní jaro je ve znamení barev, lehkých úpletů, třásní, velkých tašek a klobouků, to vše zahalené do oparu francouzského šarmu. Zajímavé byly hedvábné mašle a šňůrky s korálky a střapci ve formě pásků. Mezi úplet se prodrala i bavlna, popelín a hedvábí. Barvy byly vesměs lehkých pastelových odstínů, které příjemně lahodily oku a přesně doplňovaly volné střihy tunik, kalhot, overalů a šatů.

Úplet může být sexy

Jarní kolekcí prosvištěla čtyřicátá a sedmdesátá léta s jemným podtónem japonského stylu, zejména u tunik a široce rozevlátých šatů. Čistota bílé svedla Soniu k minimalismu, ovšem s typickým francouzským lookem. Střihově jednoduché šaty okořenila o drobný doplněk, který modelu dodal ten správný šmak. Někdy modelce dala do ruky pruhované psaníčko, jindy na krk zavěsila třásně s korálky místo náhrdelníku.

FOTO: Sonia Rykiel Jaro 2011

Využijte nápaditosti červené a úpletu

I přesto všechno v doplňcích jednoznačně dominovaly boty. Výrazně barevné páskové sandály na platformě propletené hedvábnou mašlí a uvázané ke kotníkům. Vzpomínku na léto vyvolávaly i zvlněné dlouhé vlasy modelek ukryté pod klobouky. Celá kolekce byla takovou oslavou jara a léta v mírném pásmu. Pro deštivé a chladné dny najdete šaty s dlouhým rukávem, overaly nebo třeba kostým v lososové barvě.

Do teplých slunných dnů patří lehký úplet v podobě přiléhavých minišatů s vrchním dílem a la korzet nebo s geometrickými tvary výrazných barev. Sonia Rykiel tvoří především pohodlnou módu, žádné excesy, žádné výstřelky, a přesto se v jejích modelech každá žena stává středem pozornosti. Sonia má totiž jedinečný dar vytvářet modely takovým způsobem, aby vyzdvihly především ženský půvab.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Francouzská návrhářka Sonia Rykiel je královnou pletenin