Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Fotografická výstava Afganistán-Hrdost a odvaha je ode dneška k vidění v Plzni

Samcová Jana

Samcová Jana

27. 7. 2010

FOTO: Výstava AfganistánDnešním dnem začíná v Plzni putovní fotografická výstava Afganistán-Hrdost a odvaha, která má za úkol představit každodenní práci českých vojáků. Výstava potrvá až do 10. srpna 2010.

FOTO: Výstava Afganistán

Výstava Afganistán-Hrdost a odvaha, Zdroj: Magistrát města Plzně

Prostor ve Smetanových sadech před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje počínaje 27. červencem zpestřuje kolekce 48 velkoplošných fotografií zachycených okem praporčíka Daniela Hlaváče a objektivem fotografa Herberta Slavíka. Fotografie seznamují s každodenními povinnostmi a prací českých vojáků v Afgánistánu. Herbert Slavík se zaměřil hlavně na atmosféru míst, kde čeští vojáci působí. Kromě Herberta Slavíka se na projektu podílelo i několik anonymních členů 601. skupiny speciálních sil z Prostějova, kteří přispěli svými snímky.

„Před několika lety jsem měl možnost podívat se do Kábulu, když tam zahajovala činnost česká polní nemocnice. Poznal jsem spoustu skvělých lidí a zjistil jsem, že ta dnešní, profesionální armáda, je úplně jiná než ta minulá, a požívá velikého respektu a úcty
od spojenců. Tehdy to pro mě začalo být téma a já se rozhodl, že se mu budu dlouhodobě věnovat. Myslím, že život a práce českých vojáků, obzvlášť v misích, je velmi nedoceněná a informací mají lidé pořád málo. Doufám, že tato výstava pomůže, aby vojáci získali ve společnosti větší respekt,“ uvedl Herbert Slavík.

Kdo je Herbert Slavík

Od roku 1986 působil jako fotoreportér Mladé fronty, po roce 1990 vedl fotooddělení MF DNES, stal se zakladatelem agentury MAFA. Od roku 2002 má svobodné povolání, založil vlastní agenturu.

Expozici si pochvaluje i náměstkyně primátora JUDr. Marcela Krejsová: „Jsme v pořadí pátým městem, kam výstava zavítá. Letos se již úspěšně představila v Olomouci, Pardubicích, Praze a Prostějově. Nabízí zcela nový úhel pohledu na události, které vnímáme jen zprostředkovaně a často si je neumíme blíže představit.“

Nápad uspořádat putovní výstavu se zrodil u příležitosti 65. výročí konce druhé světové války. Zrealizovat tento záměr pomohlo Ministerstvo obrany České republiky.

FOTO: Výstava Afganistán

Výstava Afganistán-Hrdost a odvaha

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotografická výstava Afganistán-Hrdost a odvaha je ode dneška k vidění v Plzni