Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Fotogalerie: Toulavá kamera po jedenácté, vesele a hravě

Redakce

Redakce

21. 12. 2010

Křest Toulavé kameryVenku je pravé zimní počasí, doby cestování a dovolených dávno pominuly. Stýská se vám a chcete dobrý tip nebo radu, kam se v létě vydat ? Vaším pomocníkem se může stát kniha Toulavá kamera. Nejnovější jedenáctý díl byl pokřtěn 14. prosince v restauraci RED Pif. Jejím kmotrem se stal je ministr kultury Jiří Besser, přítomni byli i její autoři Iveta Toušlová, Marek Podhorský a Josef Maršál. Nechyběl ani generální ředitel České televize Jiří Janeček.

FOTO: Křest Toulavé kamery

Křest Toulavé kamery, Foto: Aneta Trajerová, Topzine.cz

RED Pif znamená v překladu červený frňák a v jihofrancouzském slangu sklenka červeného. Těch bylo nakonec ten večer vypito nespočetně. Milan Bartoš chtěl mít na jednom místě nejen prodejnu přírodního francouzského vína, ale i vinný bar a restauraci. Do vína se zamiloval, opustil kvůli němu svoje původní zaměstnání a začal všechen svůj čas věnovat jenom jemu. Podporuje biodynamické zemědělství a biodynamický koncept v pěstování vinné révy, pro nás neznalé je vysvětlení tohoto pojmu nasnadě – pomáhá přírodě přírodou.

Příroda, jednoduchost a červené víno

Proč se o tom tak rozepisuji. Celková atmosféra restaurace RED Pif totiž zavání přírodou, přirozeností, uvolněnou atmosférou, jednoduchostí interiéru a červeným vínem. Vejdete dovnitř a na první pohled nepoznáte, kolik práce bylo na interiéru odvedeno. Na zdi jsou vidět zbytky původních omítek a maleb. Použité materiály jsou řemeslně opracované a vážou se k vinařství. Police na víno tvoří železné dráty a dřevo použité na stolky a pulty je dubové.

[album:

Jak bývá na křtech zvykem, začíná se pozdě. Přibližně ve čtvrt na osm. Do popředí vystupují Iveta Toušlová, Marek Podhroský a Josef Maršál. K mikrofonu se dostává Iveta Toušlová a podotýká: „Víte, my jsme jí ten úspěch vetkli do názvu. To TK, dvě začáteční písmena. Pro diváky to může znamenat Trpělivá Kámoška,  Televizní Kantorka, která nementoruje. Terapeutické Kanape.“ Toušlová mluví velmi svižně a pěkně, je vidět, jak jí na knize až mateřsky záleží. Ostatně mikrofonu si za celý večer užije nejvíce.

Kulinářské záliby Josefa Maršála

Na otázku, které místo by autoři čtenářům doporučili navštívit odpovídá Josef Maršál: „Mám jeden kulinářský tip. Doporučil bych Hrachovec u Valašského Meziříčí a jejich frgály.“ Pro nás neznalé vysvětlím: jde o koláč, který má v průměru 32 centimetrů a je z pšeničné nebo žitné mouky. Iveta Toušlová zas čtenáře láká do Krásné v Jizerských horách, kde působil Jan Josef  Antonín Eleazar Kittel, který proslul svými skoro až nadpřirozenými schopnostmi v léčitelství. Jeho připomínkou je Kittelovo muzeum.

FOTO: Autoři Toulavé kamery

FOTO: Autoři Toulavé kamery, FOTO: Aneta Trajerová

Poté si bere slovo jednatel firmy freytag & berndt, pan Ladislav Cirhan a komentuje knihu slovy: Toulavá kamera je takový Sputnik, obíhá to okolo zeměkoule a přitom se pořád prodává. Doufáme, že Toulavou mánii rozpoutá ještě více nová desková hra Toulavá kamera.“ Toušlová komentuje a zároveň obhajuje její obtížnost slovy: „Když jsme otázky zkoušeli na našem produkčním, nevěděl ani jednu. Je prostě tak těžká, aby se vám hned neohrála. Odpovědi koneckonců naleznete ve všech našich knížkách.“

Jiří Besser a Česká televize

Přichází chvíle samotného křtu, kdy do popředí vystupuje ministr kultury Jiří Besser a svůj poměrně formální projev na téma fenoménu Toulavé kamery v České televizi rozbíjí až těmito slovy: „První díl této knihy křtil Jiří Paroubek, jedenáctý díl křtím já, opravdu nevím kdo bude křtít další díly, protože Toulavá kamera je nekonečný příběh a miluje ji i moje šestaosmdesátiletá matka.“ Nad knihou si tedy přiťukává s autory šampaňským, protože polévat knihu je podle něj barbarské. Kdosi v davu v té chvíli šeptem poznamenal, že další díly bude křtít buď Saturnin a nebo Jára Cimrman. Pokud se má kniha opravdu stát českým fenoménem, jsem stejného názoru.

FOTO: Kniha Toulavá kamera

Kniha Toulavá kamera, Foto: Aneta Trajerová, Topzine.cz

Nová Toulavá kamera je pro mě plná překvapení, jako rodilý jihočech jsem v ní objevila zajímavá místa, nedaleko kterých bydlím a přesto o nich nevím.Výhodou knihy je také to, že není určena čtenářům určitého věku. Je prostě pro každého, koho baví poznávat zajímavá místa v Čechách, ať už prakticky a nebo jen teoreticky. Takže pokud chcete dát prarodičům pod stromeček letos něco jiného než dia čokoládu, osobně doporučuji Toulavou kameru. A nemusí to být jen a pouze její nejnovější díl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotogalerie: Toulavá kamera po jedenácté, vesele a hravě