Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

FOTO: Zemřel nejmenší muž světa dle Guinnessovy knihy rekordů. Měřil skoro jako novorozenec

ČTK

ČTK

6. 9. 2015

Oficiálně nejmenší člověk světa, pětasedmdesátiletý Nepálec Čandra Bahádur Dangi měřící jen 54,6 centimetru, zemřel. Oznámila to dnes v Londýně Guinnessova kniha rekordů.

Chandra Bahadur Dangi nejmensi muz sveta guinessova kniha rekordu

Chandra Bahadur Dangi , Hung Chung Chih / Shutterstock.com

„Guinnessova kniha rekordů se s velkou lítostí dozvěděla o smrti Čandry Dangiho, který byl držitelem titulu nejmenší člověk na světě,“ uvedli v prohlášení představitelé příručky, která shrnuje, zaznamenává a kategorizuje světové rekordy z oblasti lidské činnosti i přírody.

Loni v listopadu se Čandra Bahádur Dangi u londýnského parlamentu setkal s nejvyšším člověkem světa Turkem Sultanem Kösenem, který měří 2,51 metru. „Jsem nadšený, že vidím nejvyššího člověka světa. Zajímalo mě, jaké to bude, když se sejdu se svým naprostým opakem,“ prohlásil tehdy Nepálec.

Dangi žil v jižním Nepálu, kde byl svým způsobem celebritou. Pravidelně se objevoval na místních akcích a zahajoval náboženské slavnosti. Droboučký stařík vážil zhruba 15 kilogramů, podle členů své rodiny i lékařů se však ještě loni těšil dobrému zdraví. Příčina jeho úmrtí není známa.

Sám Dangi své oficiální uznání vnímal jako jistou formu odškodnění za roky trápení, jak se před časem svěřil agentuře AFP. Osiřel ve 12 letech, poté se ho ujali příbuzní, kteří ho ukazovali za peníze na poutích. Postupně se mu podařilo začít si sám skromně vydělávat na živobytí tkaním z juty.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

FOTO: Zemřel nejmenší muž světa dle Guinnessovy knihy rekordů. Měřil skoro jako novorozenec