Foto: Zachyceno na obrazech. Když ženy odmítají mužskou náklonnost

Zdroj: www.the-toast.net

Projevy vzájemné náklonnosti, zdvořilosti a šibalské laškování, to vše jistě patří ke klasickému průběhu prvních schůzek muže a ženy. Avšak již malíři mnohých kulturních epoch zaznamenávali též téma neopětované lásky či dokonce jejího naprostého odmítnutí ze strany ženy.

Zdroj: www.the-toast.net
Zdroj: www.the-toast.net

Obrazy, které v rámci tohoto článku představujeme, nejsou příliš známé, protože jejich námět většinou neprošel společenskou cenzurou. Ta výrazně omezovala obecně přijímané motivy, které malířům mohly zaručit úspěch. Zobrazení ženy vyjadřující svůj odmítavý postoj jako hlavního elementu obrazu bylo v zásadě nepřípustné během mnohých kulturních epoch.

V západním umění lze najít mnoho obrazů, které podobné téma zobrazují. A pro nás slouží v současné době jako zajímavé téma k pobavení. Ačkoliv malíři většinou pojali moment odmítnutí velmi decentně, můžete si ve fotogalerii prohlédnout jeho provedení na několik způsobů.

Zdroj: www.the-toast.net
Zdroj: www.the-toast.net

Vtipné komentáře k probíhajícím situacím na obrazech si můžete domyslet sami. Postačí k tomu trochu fantazie ke zvýraznění zobrazeného dramatu. Případně lze najít nesčetné množství inspirací na internetu, například na stránce http://the-toast.net/2014/11/06/women-rejecting-marriage-proposals-western-art-history/.

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Martina Knapová
Autorka studuje dějiny umění na Karlově univerzitě. Ve volném čase se věnuje psaní recenzí k výstavám, fotografování a cestování. Ráda by se v budoucnosti uplatnila na poli kurátorství a výtvarné kritiky.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*