Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Foto: Zachyceno na fotografiích. Vysoké věže postsovětské architektury

Martina Knapová

Martina Knapová

15. 12. 2014

Nápadné, vysoké a občas lesklé stavby, které se jako architektonické dominanty nacházejí na mnoha místech, kde zasáhl bývalý sovětský režim, se dostaly do hledáčku fotografa Franka Herforta. Ten se podobné stavby snažil zachytit jako solitéry, jež svou monumentálností budí respekt. Pojďme si tento projekt představit blíže.

Grand Park Towers, Moskva, Frank Herfort, Zdroj: www.frankherfort.de

Grand Park Towers, Moskva, Frank Herfort. Zdroj: www.frankherfort.de

Po několik let cestoval německý fotograf Frank Herfort napříč vybranými zeměmi bývalého Sovětského svazu a zachycoval na svých fotografiích monumentální solitérní stavby, které se tyčí do výše. Jeho trasa vedla z Vladivostoku přes Kazachstán až do Moskvy. Výsledkem jeho putování se stala kniha s názvem Imperial Pomp, již lze mimo jiné objednat i na oficiálních stránkách .

Na budovách, které fotograf zachytil, je patrné, že došlo k opuštění zásady užitečnosti při jejich výstavbě. Funkčnost tak nahradil spíše pompézní styl a vyřčení určitého stanoviska. Architekti, kteří podobné budovy navrhovali, dále popustili uzdu svým fantaziím, čímž oživili monumentální architektonické struktury. Sám autor se k těmto budovám vyjadřuje následovně: „Cítíte, jak každá budova chce zakřičet nahlas, že zrovna ona je ta nejlepší, největší a s nejbohatším dekorem.“

Nikde není tento trend patrnější než v Moskvě, kde se například nachází budova Zeppelin, která se impozantně vyjímá ve svém okolí. I přes modernější architektonický ráz je však stále patrná návaznost na sovětskou architekturu doby poválečné. Fotograf Herfort navíc vidí i podobnosti v záměru stavby, jež je stále navrhována tak, aby si lidé oproti vysokým věžím připadali malinkatí.

V přiložené fotogalerii se můžete podívat na konkrétní stavby, které tento trend reprezentují. Oslovuje vás podobná architektura?

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Zachyceno na fotografiích. Vysoké věže postsovětské architektury