Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Foto: Yardbirds naladili v Retru na 60. léta

Katarína Straková

Katarína Straková

23. 10. 2009

yardbirds1Dne 22. října se v klubu Retro Music Hall v Praze rozezněla hudba šedesátých let. Vystoupila zde totiž tehdejší kultová skupina The Yardbirds. S volume sakra doprava doslova roztleskali své pamětnické publikum.

Yardbirds, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Yardbirds, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Krátce před začátkem koncertu se Retro pomalu začalo zaplňovat postaršími páry s potetovanými rameny, bělovlasými undergrounďáky a rozevlátými vrásčitými dámami, kteří si přišli připomenout dobu svého mládí, kdy láska nebylo jen slovo a LSD jim říkalo pane.

Musím říci, že jsem se v takové společnosti konečně cítila mladá (je to skutečně bezvadný pocit) až do chvíle, kdy se na pódiu s mladickým nadšením přihnala předkapela jménem Orfeus Beat. Jak trefně upozornil moderátor, těmto chlapcům je v průměru 15 let, což bylo znatelné i z jejich projevu. Vyzývavě působící zpěvák s ležérně napůl rozepnutou košilí předváděl na pódiu neuvěřitelné taneční kreace, kterými mohl v divácích vyvolat pocit, že jsou na nějakém latinsko-americkém tanečním vystoupení. Už chyběla jen vlnící se slečna v pestrobarevném přiléhavém oblečku.

Orfeus Beat, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Orfeus Beat, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Hlavní program večera, kapela Yardbirds na sebe nenechala dlouho čekat. Těsně před devátou se chopili nástrojů a v sále jako by se stalo něco neuvěřitelného. Všichni se zaposlouchali do harmonických melodií a na chvilku snad zapomněli, kdo a kde jsou. Při písničce Think about it jsem jen zavřela oči a měla jsem pocit, že jsem najednou v roce 1969, kolem mě je spousta zfetovaných nadšenců a já si přeji, aby Woodstock nikdy neskončil (v devětašedesátém Yardbirds na Woodstocku nevystoupili, pozn.).

Tato blues rocková banda se na jevišti opravdu našla. Muziku si užívali, bylo rozhodně znatelné, že je hraní baví a že je to tak řka jejich život. Precizní sóla kytary, foukací harmoniky i bicích, vycvičený hlas Andyho Mitchella, ale i vůně doutníku navozovaly neskutečnou atmosféru, která byla nakonec odměněna zaslouženým potleskem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Yardbirds naladili v Retru na 60. léta