Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

FOTO: Výstava The Human Body Exhibition opět v Praze. Včetně Red Mana

Redakce

Redakce

16. 3. 2012

Do Prahy se vrátila výstava The Human Body Exibition, která představuje exponáty připravené z lidských těl. Před pěti lety ji navštívilo okolo 300 tisíc návštěvníků, nyní bude přes dvě stě exponátů k vidění do 10. června v Křižíkově pavilonu na holešovickém Výstavišti v Praze.

video
play-sharp-fill

„Jedinou věc, kterou máme všichni společnou, je naše úžasné lidské tělo. Během staletí ho lékaři zkoumali při operacích a pitvách. Nyní je toto vědění zpřístupněno všem. Naše výstava je tou nejmodernější učebnicí lidské anatomie na světě. Tato výstava navždy změní váš pohled na lidské tělo,“ řekl o výstavě jeden z hlavních tvůrců Arnold Geller.

Informace o výstavě:
Název: The Human Body Exhibition.
Datum: od 10. března do 10. června.
Místo: Křižíkův pavilon B (U Výstaviště, Praha 7 – Holešovice).
Vstupenky: v předprodeji online od 190 korun.

V devíti galeriích, což je o čtyři více než při premiéře výstavy v roce 2007, se návštěvníci mohou podrobně seznámit s kosterním systémem, svalstvem, reprodukčními orgány, dýchacími orgány, krevním oběhem, trávicí soustavou a dalšími částmi lidského těla. Událost přináší více exponátů než předešlá Bodies.

Tým vědců připravující exponáty této výstavy chce ukázat především zázrak fungování lidského těla, ale také jeho poškozování našimi špatnými návyky. Vyzvedává i moderní možnosti současné medicíny na exponátech znázorňujících lékařské zásahy do lidského těla při chirurgických zákrocích.

Zčernalé plíce kuřáka

Podle slov organizátorů autoři apelují na zdravý životní styl a demonstrují, jak určitými civilizačními zlozvyky naši tělesnou schránku poškozujeme. Příkladem může být srovnání zdravých plic vedle zčernalých plic kuřáka.

Exponáty výstavy, kterými jsou lidská těla, svaly, kosti, vnitřní orgány, jsou uvedeny v různých pozicích, aby návštěvníkům přiblížili, co se děje v jejich těle při pohybu, sportu i odpočinku. Jedná se o revoluční metodu polymerové konzervace, takzvané plastinace.

Příprava těla na tuto výstavu může trvat dle náročnosti až do doby jednoho roku.

Red Man s kilometry žil

K nejzajímavějším patří tzv. Red Man – celotělový exponát představující tisíce kilometrů žil a cév vedoucích lidským tělem, krevní řečiště. Tvoří ho pouze tyto žíly a cévy, žádné svalstvo, žádné kosti, žádný podpůrný systém.
Nepřehlédnutelné je také znázornění kompletní nervové soustavy, zpracované stejným způsobem, tedy bez veškeré tukové a svalové tkáně. Zachycuje člověka pouze jako strukturu nervů. Unikátní a fascinující je kromě jiného pohled na prenatální vývoj člověka, na embrya v jednotlivých fázích svého vývoje.

Průvodci jsou studenti medicíny

Přímo v prostorách výstavy jsou v rámci jednotlivých galerií neustále k dispozici studenti medicíny, kteří návštěvníkům ochotně a fundovaně odpovídají na dotazy.

Kromě nich návštěvníky výstavou provedou podrobné popisky a tištěný průvodce obsahující různé zajímavosti a perličky.

FOTO: Výstava The Human Body Exhibition

Studentka medicíny v jedné z galerií The Human Body Exhibition. Foto: Marián Juskanin, TOPZINE.cz

Vystavení zemřeli přirozenou smrtí

V předchozích kontroverzních polemikách se často zpochybňoval původ těl. Vystavovaná těla jsou těla čínských dobrovolných anonymních dárců, kteří se zapojili do celostátního programu, ve kterém dávají souhlas k užití svého těla k vědeckým účelům. Všichni tito dárci zemřeli přirozenou smrtí. Podobný program funguje i na území České republiky.

Všechna těla byla tedy exhumována a prezentována se souhlasem dotčených osob. Autoři výstavy vylučují, že by se jednalo například o čínské politické vězně nebo jiným způsobem zneužité lidi.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/zdravi-praha-body-human-9-3-2012-juskanin/|width=660]

Výstava je prezentována a chce být vnímána jako unikátní ukázka anatomie, nejdokonalejší učebnice anatomie všech dob, jako dobrodružná cesta za poznáním lidského těla. Za žádných okolností se nechce prezentovat jako umělecké dílo, na rozdíl od výstavy předchozí.

Odpůrci předchozí akce ji považovali za nechutný projev nakládání s člověkem. Mnoho českých lékařů tuto exhibici odsoudilo, protože aranžování mrtvých těl do poloh vnímali jako neetické a nevhodné. Tehdy se mluvilo o umění, co vyvolalo lavinu polemik a diskusí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

FOTO: Výstava The Human Body Exhibition opět v Praze. Včetně Red Mana