Menu
TOPZINE.cz
Hudba

FOTO: Vypsaná fixa rozpoutala v Lucerně extrémní šílenství

Radka Tichá

Radka Tichá

23. 12. 2012

Ovace a nadšený křik z několika stovek hrdel rozeznívaly v předvečer konce světa nabitý Lucerna music bar, kde se do pozice zvěstovatelů Apokalypsy vžila pardubická kapela Vypsaná fixa. Kromě koncertu nadělila fanouškům i nový singl Podivná dvojka.

Je až s podivem, čeho lze na hudební scéně za bezmála dvacetileté úsilí dosáhnout z pozice někoho, kdo kdysi býval hudbou zcela nepolíben. Z okresní kapely, jichž po revoluci vyrostlo jako hub po dešti, vzešla postupem let čtveřice muzikantů, jejichž produkce se i přes zdánlivou hudební všednost vryla (a díky své osobité poetice dodnes vrývá) pod kůži stále dalším příznivcům.

Vypsaná fixa je na vrcholu svých sil, což definitivně stvrdila nejen loňským albem Detaily, ale i zcela unikátní a neopakovatelnou atmosférou, která na pražském koncertě panovala.

Čekání se Márdiho fanynkám, které netrpělivě vyhlížely jeho bujnou nazrzlou kštici, pokusili zpříjemnit slovenští Chiki – Liki Tua. Údernost a osobitost, na něž vsadili, nemusely ani zdaleka přijít vniveč, nebýt extrémně dlouhých a mnohdy až překombinovaných hudebních aranžmá, jež některé méně náročné posluchače nutily k opakované návštěvě baru a doplnění tekutin.

Prešovské trio však neztrácelo půdu pod nohama a svůj set kromě vlastní tvorby obohatilo o několik coververzí hardrockových šlágrů, které se setkaly víceméně s úspěchem. Kromě jiných zazněl i song I Was Made For Loving You Baby od amerických veteránů Kiss.

[youtube-height=25]http://www.youtube.com/watch?v=bVexoUOF4bM[/youtube]

Vypsaná fixa – Show pana Loba

Nedlouho po předskokanech nakráčela na scénu očividně dobře naladěná východočeská čtveřice. S potěšeným „ahoj“ odpálil frontman Márdi koncert tesknou, ale energickou písní Iluze. Předním řadám se okamžitě dostalo záminky k řádění a vzduchem počaly létat nejen ruce, ztracené boty či ukořistěné svršky, ale i proudy nahromaděných endorfinů, které dosud neměli mnozí návštěvníci důvod ventilovat.

Davové šílenství se rychle („nezadržitelně a pořádně“) šířilo nejen do zadních řad, ale i směrem k balkonům, kde s každou odehranou minutou začínali dovádět i ti, kteří zpočátku jen se zdviženým obočím nečinně přihlíželi. Svůj podíl na tom měl kytarista Mejla, jehož precizní kytarové riffy se čistě a bez poskvrny linuly prostory music baru, a také mistři rytmu – basista Mejn a bubeník Pítrs.

Vypsaná fixa svůj setlist postavila na aktuální desce Detaily. Jedna z fanynek však prozradila, že díky hlasování na facebooku došlo i na starší songy, které příkladně mapovaly vývoj kapely. Kromě Show pana Loba, Diskokaktusu či Bubetky tak došlo na melodickou hopsačku Samurajské meče anebo poetickou a oduševnělou Snídani z elektřiny – obě z desky Krása nesmírná.

Křtilo se domácí pálenkou

Neodmyslitelnou součástí koncertu byl křest nového singlu Podivná dvojka. Role kmotry se ujala herečka Tereza Voříšková, která se představila ve filmech Alois Nebel či Bobule.

Odvážně se chopila mikrofonu, aby pronesla pár slov, a po symbolickém zkropení nosiče několika proudy domácího šnapsu od bubeníka Pítrse se vrhla z pódia a po vzoru ostatních stagediverů se nechala davem unášet neznámo kam.

Večer vyvrcholil hitovkou 1982, při níž na pódium naskákali fanoušci s tak neočekávanou razancí, že to bylo i na vlídného, ale nekompromisního „vyhazovače“ trochu příliš. Ti pak za divokého tance vynesli Márdiho i s jeho ošuntělou kytarou na ramena.

Po takto projevené náklonnosti nebylo možné fanoušky odvděčit jinak, než trojím přídavkem, jenž byl završen písní Čtyři slunce ze soundtracku ke stejnojmennému filmu.

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

FOTO: Vypsaná fixa rozpoutala v Lucerně extrémní šílenství