Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Foto: Úlet! Pohledy z výškových budov plné závratě

Martina Knapová

Martina Knapová

28. 12. 2014

Fotografie zachycující neuvěřitelné výškové záběry se objevují na internetu neustále a mohou někomu způsobovat závrať už jen při pohledu na odvážné městské scenérie. Rozhodně ne každý by mohl podnikat taková dobrodružství, která si vybírá odvážlivec Tom Ryaboi.

Rooftopping, Tom Ryaboi, Zdroj: www.tomryaboi.com

Rooftopping, Tom Ryaboi. Zdroj: www.tomryaboi.com

Fotograf Tom Ryaboi se věnuje fenoménu nazvanému rooftopping, při němž jsou pořizovány bláznivé, často i velmi nebezpečné fotky z výškových budov po celém světě. V některých případech jsou podobné fotografie rovněž pořizovány bez vědomí správců těchto gigantických staveb a jedná se tak o nelegální činnost.

Tom Ryaboi o sobě na svém blogu prozradil následující: „Můj otec vždy říkal, že jsem už jako malý šplhal a seděl na ledničce. A to ještě dřív, než jsem dokázal pořádně chodit.“

V mládí se Tom začal zajímat také o fotografování, když se vydal na desetiměsíční výlet z Kanady do Argentiny. Kvůli němu si pořídil lepší fotoaparát a zamiloval si zdejší záběry krajiny. „Fotoaparát se stal pouze prodloužením mé osobnosti,“ uvedl Tom v jednom z rozhovorů, jež s ním byly pořízeny.

V dubnu roku 2011 zažil poprvé nával adrenalinu, když vyšplhal na střechu opuštěného staveniště. Od té doby pořídil více podobných záběrů, při nichž často riskuje vlastní život. Vznikl dokonce cyklus fotografií nazvaný The Dictionary of Obscure Sorrows, z něhož si můžete prohlédnout obrázky v naší fotogalerii.

Rooftopping, Tom Ryaboi, Zdroj: www.tomryaboi.com

Rooftopping, Tom Ryaboi. Zdroj: www.tomryaboi.com

Ač je Tom Ryaboi uznávaným provozovatelem rooftoppingu, nebyl jeho vynálezcem. Poprvé uveřejnil fotografii z výšin ruský mladík Marat Dupri, který ale ještě své dílo nazýval skywalking. Dnes patří rooftopping mezi oblíbené adrenalinové atrakce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Úlet! Pohledy z výškových budov plné závratě