Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

FOTO: To nejlepší z ceny Architekt roku 2014. Zvítězila ostravská stavba

Martina Knapová

Martina Knapová

19. 10. 2014

Ke konci září bylo udělováno významné ocenění na poli architektury. Mezi projekty, které se dostaly do finále, se objevily některé zajímavosti, zasluhující si pozornost a ohlas veřejnosti. Z toho důvodu o nich uvádíme následující článek, jenž by měl poukázat na pozoruhodné architektonické myšlenky současnosti.

Science and Technology Centrum v Ostravě

Autorem stavby, která byla nakonec porotou vyhodnocena jako nejzajímavější, je Josef Pleskot. Tento český architekt má za sebou několik úspěšných realizací (například vinařství Sonberk nebo rekonstrukci zámeckého pivovaru v Litomyšli) a zdaleka se nejedná o jeho první ocenění.

Stavba v Ostravě se nachází v sousedství industriální architektury a mistrně propojuje své využití s urbanistickým vyzněním. Šibalským způsobem se začleňuje do svého okolí, a přesto přináší zajímavá architektonická řešení – kupříkladu reflexní fasádu, která přenáší návaznost na okolí budovy.

Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí

Podobně jako v Ostravě se i tato stavba citlivě zapojuje do svého okolí. V případě krkonošského environmentálního centra je toho však také docíleno použitým materiálem. Projektu dominuje dřevo a navrstvená zemina na střeše budovy, čímž se stavba opticky přizpůsobuje terénu. Důraz, který kladl autor stavby Petr Hájek na komunikaci s přírodou, je více než zjevný.

Teoretické působení Adama Gebriana

Porota rovněž ocenila teoretické působení Adama Gebriana, jenž skrz rozličná média seznamuje veřejnost s otázkami, vyvstávajícími v současné době ohledně architektury. Autor píše články do Lidových novin či Respektu, vydává kritický video blog s názvem Gebrian versus a poskytuje rozhovory do rádií. Osvěta kulturních oborů je velmi důležitá, není tedy divu, že jej porota též nominovala.

Kromě zmíněných projektů se do finále soutěže dostala výstava Huť architektury, která až do začátku listopadu probíhá v Centru současného umění DOX, nebo také Manuál tvorby veřejných prostranství hlavního města Prahy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

FOTO: To nejlepší z ceny Architekt roku 2014. Zvítězila ostravská stavba