Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Foto: Slavné americké památky jinak. Jak měly původně vypadat?

Martina Knapová

Martina Knapová

24. 11. 2014

Ikonické americké památky zná od vidění snad každý správný cestovatel. Jak ale měly vypadat původně? Přinášíme článek o třech slavných turistických atrakcích Ameriky, jejichž prvotní návrhy se značně lišily od současné podoby. V průběhu prací většinou došlo ke změnám, ať už kvůli nezdolnosti použitého materiálu, nebo osobním důvodům provádějícího umělce.

Mount Rushmore, prvotní podoba, Zdroj: www.en.wikipedia.org

Mount Rushmore, prvotní podoba. Zdroj: www.en.wikipedia.org

Mount Rushmore

Skála, do níž byly vytesány obrovské hlavy amerických prezidentů, se měla stát národním uměleckým dílem. Jak bylo plánováno, tak se také odehrálo. Dodnes do Jižní Dakoty, kde se monument nachází, přijíždějí davy turistů.

Vytesané portréty jsou dílem sochaře Gutzona Borgluma, který už měl s podobnou zakázkou zkušenosti, neboť o rok dříve vytesal do kamene podobiznu Roberta E. Leea ve stejné lokalitě. Umělec však zemřel nečekaně v roce 1941 a Mount Rushmore už nikdy nebyl dokončen podle jeho prvotního návrhu. Původně měli být prezidenti zobrazeni až k úrovni pasu.

Empire State Building

Původním záměrem majestátní budovy, jež se vyjímá mezi ostatními mrakodrapy New Yorku, mělo být kotviště vzducholodí. Tento surrealisticky znějící scénář je též patrný z prvních návrhů budovy. Ovšem tento nápad majitelů budovy byl ihned smeten ze stolu a jak se později ukázalo, rozhodnutí to bylo správné. Přistávání s obrovskými stroji by bylo značně obtížné a nebezpečné.

Golden Gate Bridge

Monumentální most, který se stal nedílnou součástí městského panoramatu San Francisca, měl být původně daleko monstróznější a opatřený žlutými pruhy. Těžko představitelné, že? Původní návrhy designéra Josepha Strausse ukazují těžkopádnost a absurdnost jeho záměrů, kombinujících různé složité struktury mostní konstrukce. Naštěstí se do práce vložil stavební inženýr Charles Ellis, jenž eliminoval zbytečné prvky konstrukce a dodal mostu eleganci.

Golden Gate Bridge, prvotní návrh, Zdroj: www.historicbridges.org

Golden Gate Bridge, prvotní návrh. Zdroj: www.historicbridges.org

Aby toho nebyl málo, námořnictvo si původně přálo most v barevné kombinaci černé se žlutými pruhy. Cílem byla viditelná barevnost, která by upozornila projíždějící lodě i v průběhu noci.

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Slavné americké památky jinak. Jak měly původně vypadat?