Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Foto: Odhalení busty Václava Havla. Amerika chce inspirovat budoucí generace

Martina Knapová

Martina Knapová

27. 11. 2014

Václav Havel patří neodmyslitelně k historii utváření České republiky a stal se rovněž uznávanou osobností v zahraničních kruzích. Na jeho počest byla před pár dny v budově amerického Kongresu odhalena jeho busta jako připomínka 25. výročí sametové revoluce.

Odhalení busty Váckava Havla, USA, Zdroj: www.zahranicnieurozpravy.cz

Odhalení busty Váckava Havla, USA. Zdroj: www.zahranicnieurozpravy.cz

Podle textu, který zdůvodňuje rozhodnutí amerických zákonodárců k tomuto gestu, existuje hned 15 důvodů, proč si zesnulý Václav Havel zaslouží poctu takovýchto rozměrů. Tamní zákonodárci neopomněli vyzdvihnout, že je jeho osobnost spojována s ochranou lidských práv a svobod, s rozvojem demokracie a duchovního odkazu. To je jen skromný výčet toho, čím bývalý český prezident na americké zákonodárce zapůsobil.

Busta Václava Havla byla instalována dne 19. listopadu 2014, a sice z iniciativy Vaclav Havel Library Foundation v New Yorku. Lubomír Janečka, český sochař žijící dlouhodobě v Americe, byl k tomuto úkolu vybrán a na bustě pracoval velmi svědomitě. Již od roku 2012 se totiž věnoval detailnímu zkoumání Havlových fyziognomických rysů a jeho života.

Příprava busty probíhala velmi pečlivě. Sochař zachytil v materiálu hned několik kapitol z různých období Havlova života. Nakonec vybral pro slavnostní moment období následující těsně po sametové revoluci, kdy prezident mimo jiné také navštívil americký Kongres a pronesl zde řeč plnou nadějí k novým zítřkům.

Nedávného slavnostního odhalení busty v americkém Kongresu se zúčastnilo poměrně velké množství osobností České republiky, například premiér Bohuslav Sobotka, paní Dagmar Havlová nebo šéf Sněmovny reprezentantů, který pronesl úvodní řeč. V rámci hlavního ceremoniálu také zazněly hymny obou států, Česka i Ameriky. Busta by se měla stát inspirací všem v boji proti nesvobodě a útlaku.

Bronzová busta je vysoká asi 70 centimetrů a byla vyrobena ve slévárně v Horní Kalné na Trutnovsku. Sochař Lubomír Janečka je rovněž autorem busty Václava Havla pro sídlo Rady Evropy ve Štrasburku, jejíž realizace byla uskutečněna s podporou pražské Knihovny Václava Havla.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Odhalení busty Václava Havla. Amerika chce inspirovat budoucí generace