Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Foto: Oděvy z jídla. Povýšení potravin na módní eleganci – Díl 2.

Martina Knapová

Martina Knapová

13. 11. 2014

Minulý týden jsme se rozpovídali o oděvech z jídla, které by na sebe navlékli jen odvážlivci. Tento týden budeme v tématu pokračovat, ale spíše se zaměříme na modely, jejichž trvanlivost je v závislosti na zvoleném produktu značně omezená. I přesto návrháři docílili s trochou představivosti nevídaných kreativních efektů. Posuďte sami.

Salátové couture šaty

Návrhář Chris March je úřadujícím módním géniem, jehož modely nosí kdejaká americká celebrita. Jeho návrhy jsou většinou bláznivé a odvážné, ale rovněž si zachovávají určitý elegantní styl. Například tyto salátové šaty jsou důkazem jeho nezměrného umu. Návrhář zkombinoval jednoduchý černý vršek se sukní po kolena, která je celá vyrobena z listů salátu a zelí.

Nárameník z housek? Možné je vše

Tento nevšední model vzešel z projektu nazvaného Hunger Pains, na jehož fungování se podíleli fotograf Ted Sabarese a návrhářka Ami Goodheart. Společně vytvořili model, jenž vzdává hold nejrůznějším druhům pečiva, ale zároveň plně koresponduje s křivkami lidského těla. Zajímavým doplňkem modelu je jistě kabelka navržená tak, aby podtrhla celkové vyznění návrhu.

Žvýkačka jako ztělesnění módy

Umělkyně z Jižní Korey, Yeonju Sung, se zaměřila na zajímavý projekt s názvem Wearable Foods, aby publiku dokázala, jakou roli hraje vlastně oblečení v našich životech. Nejpříhodnější jí ke srovnání přišla obyčejná žvýkačka, která je chuťově dobrá pouze chvíli, pak ji musíme vyhodit. Oproti tomu oblečení je míněno k neustálému nošení, dokud se neopotřebí. V módním průmyslu to ale takto nefunguje a vzít si jednu věc víckrát se může stát společenským faux pas. Proto korejská návrhářka vytvořila šaty ze žvýkací gumy, jež vzduch velmi rychle znehodnotí. Navíc jejich nošení nebude kvůli lepivém pocitu asi nic příjemného.

Šaty z lilku, Yeonju Sung, Zdroj: www.yeonju.me

Šaty z lilku, Yeonju Sung. Zdroj: www.yeonju.me

Lilkové šaty

Nápad zhotovit šaty, jejichž trvanlivost je opravdu značně omezená, vzešel opět z hlavy korejské umělkyně Yeonju Sung, která v roce 2009 zahájila projekt Wearable Foods, o němž se zmiňujeme výše. Dalo by se vlastně říci, že její návrhy spadají spíše do kategorie umění, protože po nich nakonec zbudou pouze fotografie, které autorka sama pořídila. Její druhý návrh, šaty z lilku nakrájeného na velmi tenké plátky, nicméně ohromil módní průmysl. Šaty jsou efemérního vzhledu, nechybí důraz na detail i celkovou eleganci modelu.

Experimentování v oblasti gastronomie i módy nezná hranic a je tedy možné, že se dočkáme ještě dalších velmi zajímavých pokusů.

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Oděvy z jídla. Povýšení potravin na módní eleganci – Díl 2.