Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Foto: Miro Šmajda podpořil benefičním koncertem akci Léto plné hvězd

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

6. 8. 2011

FOTO: Miro Šmajda zazpíval v doprovodném programu akce Léto plné hvězdProdejní benefiční výstava Léto plné Hvězd je již v plném proudu. Doprovodný program ve čtvrtek 4. srpna ovládl slovenský rocker Miro Šmajda, který dokázal udělat z malé výstavní síně hudební palác překypující emocemi a intimitou.

FOTO: Miro Šmajda zazpíval v doprovodném programu akce Léto plné hvězd

Miro Šmajda zazpíval v doprovodném programu akce Léto plné hvězd, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Šestnáctý ročník prodejní výstavy hraček, kapsářů a společenských her, Léto plné hvězd, vznikl díky výtvarnicím Olze Černohorské a Ivaně Kárníkové. Dámy navíc připravily vskutku bohatý doprovodný program, jenž představuje návštěvníkům hvězdy současného hudebního a divadelního světa v poněkud komornější atmosféře, než bývá zvykem.

Otevřené dveře do malého výstavního prostoru a neutuchající šum na Praze 1 napovídaly o výjimečnosti akce již před vstupem do sálu. S prvním krokem směřujícím za skvělou zábavou dostal každý příchozí rovnou také pořádnou facku, jež byla způsobena velmi teplým vzduchem s minimálním obsahem kyslíku. I přesto bylo obsazené každičké místo, nikde nebyly slyšet žádné stížnosti a z velké většiny náctileté publikum ženského pohlaví očekávalo příchod rockové star.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_08_04_smajda/]

Jakmile Miro poodhrnul závěs, rozzářil svůj obličej vřelým úsměvem a vkročil mezi nedočkavé publikum. Kdo ale očekával živelnou show plnou křiku a létání po jevišti, ten se vážně zmýlil. Miro totiž představil svůj hlas v komornější poloze a nechal ho vyniknout pouze za doprovodu kláves a saxofonu.

Složení hudebních nástrojů, barová stolička s mikrofonem na noze i celé prostředí výstavy jasně napovídaly, že celý večer bude probíhat ve značně přátelské a intimní atmosféře. Miro začal svůj program velmi nostalgicky, když nechal prsty muzikantů Radka a Tomiho následovat notový zápis skladby Last Forever. Píseň je skutečným příběhem Mirovy nenaplněné lásky. Velká dávka citu a něhy ve zpěvákově hlasu jen prozrazovaly, co pro něj ona píseň znamená.

Nostalgie, jež koncert naprosto ovládla, pokračovala i v dalších skladbách. Zazněly Mirovy kusy Čo sa týká lásky nebo Pod vodou. Dech ale většině publiku vyrazila až skladba Baby. Po Mirově přiznání, že skladbu nemá příliš rád, se nedalo očekávat nic moc zajímavého. Ale Baby v takové komorní verzi zněla úžasně. Za zmínku stojí především druhá poloviny skladby, kterou kluci poněkud předělali z původní verze a okořenili ji pořádnou dávkou swingu. Miro Šmajda a swing – to je absolutně jedinečná kombinace, která stojí za poslech.

O zábavu se postaral také ostrý jazýček Olgy Černohorské

Vzduch v sále začínal připomínat klima tropických pralesů. Na koncert to však nemělo absolutně žádný vliv – lidé klidně seděli a poslouchali, Miro se usmíval a pokračoval pomalým tempem skladbou Vraždy.

Program výstavy není jen o zpěvu, je také o osobnostech, které výstavu navštíví. Proto si k Mirovi přisedla Olga Černohorská a zpěváka vyzpovídala. Asi třičtvrtěhodinový rozhovor prozradil vskutku zajímavé věci.  Začátek však patřil lehkému vyřizování účtů. Olga totiž upozornila na exkluzivní rozhovor, jenž Miro nedávno poskytl redakci Topzine.cz. Olga se ohradila proti Mirovým výrokům, kvůli kterým prý vypadá jako bláznivá ženská, která mu nosí úplatky a pije pivo. Narážky na banány a avokáda se ale velmi rychle změnila v úsměvnou historku a následovala příjemná konverzace.

Čtěte také: Rozhovor s Mirem Šmajdou

Olga si nebrala servítky a prozradila něco o Mirově (ne)umění řídit auto, o jeho avokádové závislosti, o neoblíbenosti matematiky, o hudební inspiraci, která přichází ve výtazích. Narazilo se také na bulvár a zvěsti o tom, že se Miro maluje a je transvestita, což zpěvák jednoznačně popřel. Prozrazena byla také informace, že v září Miro změní své bydliště a trvale se hodlá usadit v Praze.

Po vyčerpávající smršti otázek a odpovědí, jež publikum skutečně pobavily, se Miro vrátil zpět ke zpěvu. Ke konci výjimečně emotivního večera zazněla jedna ze zpěvákových nejoblíbenějších skladeb – Kvapky. Úplný závěr však patřil písni Hallelujah, jež se řadí mezi nejpřehrávanější singly současnosti. Nádhernou melodii a něhu Mirova hlasu doprovodili také samotní návštěvníci, které hudba unesla do nadpozemských dálek a nechala jim tak zapomenout na všední starosti.

Po koncertě ještě měli všechny fanynky a fanoušci možnost se s Mirem pozdravit, vyfotit a získat autogram. Další večer Léta plného hvězd se tak zapsal mezi úspěšné benefiční akce a stal se jedinečným zážitkem pro všechny přítomné. Miro dokázal navodit úžasnou domácí atmosféru, kterou však vždy svým zpěvem povýšil do snového světa hudebních rozkoší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Miro Šmajda podpořil benefičním koncertem akci Léto plné hvězd