Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Foto: Máte doma staré malířské štětce? Přetvořte je v umělecké dílo

Martina Knapová

Martina Knapová

2. 1. 2015

Pro Rebeccu Szeto není štětec pouze malířským nástrojem. Umělkyně jej pojímá jako umělecký objekt, který je třeba dekorovat stejně jako například malířské plátno. Inspiraci k modelování štětce si Rebecca většinou vybírá ze starého umění.

Malířské štětce, Rebecca Szeto, Zdroj: www.rebeccaszeto.com

Malířské štětce, Rebecca Szeto, Zdroj: www.rebeccaszeto.com

Americká umělkyně, která v současné době pobývá v San Franciscu, se rozhodla vzdechnout uměleckou duši obyčejným malířským štětcům. Vyřezává a tvaruje jejich rukojeť do podoby hlav žen, slavných ikon obrazů starého umění. Tělo žen pak dotvoří sukní, která byla vyrobena ze štětin štětce namočeného do předem zvolené hutné barvy.

„Tyto práce si pohrávají s různými návrhy k přetvoření krásy a hodnot,“ říká o svých záměrech Rebecca Szeto. Umělkyně ke svému projektu dále dodává: „Používám ke své práci skromné, opotřebované, všeobecně rozšířené materiály, které byly inspirovány mými zkušenostmi s falešným dokončováním. Štětec se chová jako subjekt a objekt zároveň, neboť odkazuje k historii malířství skrze malbu.“

Tento projekt začal v roce 1999, kdy byla umělkyně ponořena do snahy dávat starým věcem nový význam. Začala shromažďovat štětce a smirkové papíry od různých firem, neměla pro tyto předměty tehdy ještě konkrétní umělecké využití. Později přišel nápad k přetvoření jejich původního účelu po vzoru slavných obrazů.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Máte doma staré malířské štětce? Přetvořte je v umělecké dílo