Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Foto: Malování na šnečí ulity. Současný trend street artu, nebo pouhý umělecký výstřelek?

Martina Knapová

Martina Knapová

14. 11. 2014

Šneci jsou oblíbenými tvory zejména malých dětí a fotografů, neboť se pohybují fascinujícím způsobem a nosí s sebou svůj úkryt před světem. Ten je bohužel neuchrání před všemi nástrahami, které na ně člověk vědomě či nevědomě nastražil. Umělecká akce streetartového typu vzešla v tomto případě ze zájmu o uchránění šneků od nechtěného zašlápnutí. Zní to možná trochu morbidně, ale výsledek je vcelku fascinující.

To, co pro některé znamená zajímavé umělecké téma, mohou jiní brát jako lidský zásah do přírodního prostředí. Umělci-lidé, kteří se do barvení šnečích ulit vrhli naplno, však věří, že barevné domečky mohou také zastrašit případné predátory nebo uchránit šneky před nechtěným zašlápnutím. Osobně myslím, že se jedná pouze o další umělecký výstřelek a snahu upoutat na sebe pozornost něčím novým. To se nicméně autorům podařilo, protože se téma stalo na internetu velmi populární.

Pro ochránce přírody může být malým oddechnutím fakt, že umělci používají pouze barvy netoxické a snaží se celým procesem šneka nevystresovat. Alespoň tak se to tvrdí.

 

Jaký je váš názor na podobné umělecké počiny? Měly by být tolerovány?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Foto: Malování na šnečí ulity. Současný trend street artu, nebo pouhý umělecký výstřelek?