Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Foto: Knihy, jak je neznáte. Pohádkové příběhy vypálené laserem

Martina Knapová

Martina Knapová

2. 12. 2014

Dobře napsaná kniha nás uvádí do světa bezbřehé imaginace a dává prostor rozvoji naší fantazie. Knihy, které vyrábí japonský architekt a designér Yusuke Oono však moment fantazie posouvají dále. Musíte si totiž domyslet celý příběh, neboť jeho knihy jsou beze slov. Umělec je totiž řeže laserem a na texty není prostor.

360° kniha Fujiyama, Yosuke Oono, Zdroj: www.loftwork.com

360° kniha Fujiyama, Yusuke Oono. Zdroj: www.loftwork.com

Japonský umělec si připraví jednotlivé pláty – listy knihy, kterou pak složí do podoby vějíře. Ten lze rozevřít na 360 stupňů, což umožňuje, aby jeho knihy byly zkoumány z více úhlů pohledu. Každý úhel poodhalí jiné detaily Oonovy mistrně provedené práce.

Oono nyní pracuje ve firmě Noiz Architects a v roce 2012 vyhrál se svým 3D dioramatem designovou soutěž YouFab. Vzdělání architekta je umělci velmi nápomocné zejména v první fázi tvorby knih, neboť musí v počítači naprogramovat design jednotlivých stránek.

Řezání papíru samozřejmě není žádnou uměleckou novinkou a existuje již téměř stejně dlouho jako papír samotný. Oonovy práce však přinášejí spojení tradičních řemeslných technik s moderní technologií. Samotná výroba není jednoduchá a vyžaduje citlivou práci s laserem, který může papír snadno propálit.

360° kniha, Yosuke Oono, Zdroj: www.loftwork.com

360° kniha, Yusuke Oono. Zdroj: www.loftwork.com

Příběhy Oonových knih mají různá témata, například zpodobení zimních krajin, sýrového světa nebo příběhy džungle, a jsou již dostupné ve vybraných kamenných obchodech s literaturou, takže se můžete snadno inspirovat ke koupi vánočního dárku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Knihy, jak je neznáte. Pohádkové příběhy vypálené laserem