Menu
TOPZINE.cz
Foto

FOTO: Havel byl převezen na Hrad. Jeho ideje budou žít dál, pronesl Klaus

Eva Marková

Eva Marková

21. 12. 2011

Do Vladislavského sálu Pražského hradu dnes byla převezena rakev s ostatky Václava Havla. Pro veřejnost bude sál otevřen dnes od 13 hodin.

Už dlouho nebyla kavárna U Zavěšenýho kafe, která se nachází v Úvoze pod Pražským hradem, tak plná jako dnes krátce po jedenácté, tedy nedlouho poté, co skončil smuteční ceremoniál ve Vladislavském sále, během něhož byla na katafalk uložena rakev s ostatky Václava Havla. Smutek držený za občana Havla je zkrátka nutné zapít. Mezi hosty se tak objevila třeba Olga Sommerová nebo Martin Bursík s Kateřinou Jacques, v rohu kavárny hořely svíčky a za Havlovým portrétem byla zastrčená bílá růže.

Rakev s ostatky bývalého prezidenta přinesla do Vladislavského sálu čestná stráž. Ta ostatně přinesla i věnec s nápisem Venouškovi Dáša. Vdova po Václavu Havlovi, Dagmar Havlová, přišla na smuteční ceremonii v doprovodu dcery Niny, následována byla Havlovým bratrem Ivanem s chotí a dalšími rodinnými příslušníky.

Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

S Václavem Havlem se přišli rozloučit také jeho přátelé a známí z dob disentu, mezi nimi také Dana Němcová či ředitel knihovny Libri Prohibiti Jiří Gruntorád. Na Havlovu disidentskou minulost upomínal i věnec v barvách trikolory, který byl umístěný před vchodem do Vladislavského sálu a na jehož stuhách byly dva názvy: Charta 77 a VONS.

Výčet dalších smutečních hostů z řad vysokých ústavních úředníků a diplomatického sboru by byl velmi dlouhý, vyberme jich tedy jen pár: Dominik Duka, Jan Fischer, Petr Nečas, Miroslava Němcová, Vlasta Parkanová, Petr Pithart, Pavel Rychetský, Karel Schwarzenberg, Karol Sidon, Bohuslav Sobotka, Miloslav Vlk, Alexandr Vondra, Lubomír Zaorálek… Vzdát úctu přišli bývalému prezidentovi nejen velvyslanci okolních zemí, ale také zástupci z Japonska, Kypru či Brazílie.

Jaký byl Václav Havel? Přečtěte si o něm víc

Projev pronesl současný prezident Václav Klaus a vyjádřil v něm naději, že éra započatá za Václava Havla jeho smrtí neskončila, ale že Havlovy myšlenky budou žít dál v myslích a činech těch, kterým není budoucnost lhostejná. Při státní hymně bylo pohnutí znát na mnohých zúčastněných. Při pohledu na rakev s ostatky prezidenta-demokrata pokrytou státní vlajkou se není čemu divit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

FOTO: Havel byl převezen na Hrad. Jeho ideje budou žít dál, pronesl Klaus