Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Foto: Halloweenské dýně inspirované populární kulturou

Martina Knapová

Martina Knapová

28. 10. 2014

Ačkoliv svátek Halloween není v Čechách příliš pevně zakořeněný, poslední dobou se v některých rodinách objevují alespoň jeho prvky. Vyřezávají se dýně, schází se rodina a pijí se horké nápoje. To vše k pošmournému podzimnímu počasí prostě patří! Proto přinášíme neokoukané nápady na zdobení dýní, které mohou probudit uměleckého ducha v každém z nás.

Foto: Frank C. Grace

Foto: Frank C. Grace

V americké Roger Williams Park Zoo se každoročně koná v období října výstava zdobených dýní. Každý ročník je svým způsobem unikátní, jelikož skupina Passion for Pumpkins, která dýně vytváří, je složená z umělců i nadšených amatérů. Nejzajímavějším tématem, jenž bylo v zoologické zahradě k vidění, je moment inspirace soudobými fenomény, tedy takzvanou populární kulturou.

V rámci tohoto tématu byly v parku prezentovány dýně s ikonickými motivy z filmů nebo televizních seriálů. Projekt měl obrovský ohlas veřejnosti a i do budoucna tak vedení zoologické zahrady plánuje v uměleckém zdobení dýní pokračovat.

K jejich jednoduchému zhotovení je zapotřebí pouze kuličkové pero, nože a barevné fixy na bázi oleje. Nicméně výsledný dojem závisí hlavně na umu jednotlivce, neboť hloubky a stínování obrázku je dosaženo pečlivou prací s vrstvami. Někdy je ornament prořezán hlouběji do struktury dýně, jindy dochází pouze k odstranění její vrchní slupky. Na závěr se do vydlabané dýně umístí výkonná žárovka a podívaná může začít.

Pokud se vám podobné umělecké dílo úplně nevyvede dle představ, stačí dýni rozporcovat a jistě bude velká radost z její pečené varianty nebo horké polévky, která prohřeje sychravé podzimní večery.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Halloweenské dýně inspirované populární kulturou