Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Foto: Film Lidice s Rodenem a Budařem byl slavnostně zahájen. Karel Schwarzenberg byl u toho

Nikola Němcová

Nikola Němcová

8. 8. 2010

!Exkluzivně! V bývalé mladoboleslavské věznici se dne 29. července odehrála první klapka filmu Lidice, který mapuje tragický osud této středočeské obce za druhé světové války. Natáčení se zúčastnil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který tímto navázal na svého strýce Františka, jenž byl v roce 1957 hlavním řečníkem na slavnostním znovuodhalení pomníku obětem lidické tragédie v americkém městečku Lidice poblíž Chicaga.

První klapka filmu Lidice, Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Nejočekávanější nový český film provázely zpočátku velké problémy. Tvůrci nejdříve nemohli získat dostatečné finanční prostředky a pár týdnů před natáčením musela Alice Nellis opustit režisérské křeslo kvůli onemocnění akutní boreliózou. Nakonec se režisérského postu zhostil Petr Nikolaev a natáčení se mohlo odstartovat.

Očima Nikoly Frollové: Déšť, ponuré prostředí bývalé věznice, atmosféra tíživého tématu Lidic takřka hmatatelná. Karel Schwarzenberg symbolicky udávající první klapku. Scéna odehrávající se na nádvoří věznice, perfektně dobově namaskovaný komparz coby vězni, sehraný natáčecí tým v čele s Petrem Nikoalevem. Tak začala několikaměsíční dřina štábu a herců.

Posléze na řadu přišly rozhovory. Karel Roden realisticky s kapkou sarkasmu a věcně uvádí novináře do rozpaků svými odpověďmi typu: ,,Co je to za otázku? Uvidíte ve filmu.“ Sympatický Jan Budař má naopak pochopení i pro začínající redaktory bez diktafonu jako já a rád odpoví na všechny otázky. Karel Schwarzenberg svým ojedinělým způsobem dává najevo význam Lidic a doufá, že film bude přínosný hlavně pro mladou generaci.

A já doufám a věřím, že film stejně tak jako atmosféra tohoto momentu bude kvalitním zážitkem.

„Do scénáře jsem mnoho nezasahoval. Moje změny jsou tak pětiprocentní. Měl jsem třeba trochu jiný názor na obsazení jedné až dvou rolí,“ řekl Nikolaev.

Karel Roden při rozhovoru, Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Na lidické pláni to začalo a také i skončí

Filmový příběh se začne odehrávat a skončí na lidické pláni. Podle režiséra je to klasický postup, kdy film začíná a končí na stejném místě. V tomto případě na symbolickém místě lidické tragédie. Natáčet se bude celkově 49 dní. Kromě Mladé Boleslavi štáb zavítá do kladenského gymnázia nebo do vesnice u Štětí. V této vesnici se bude natáčet kvůli její mimořádné podobnosti s Lidicemi. Režisér prozradil, že je podobná především svým kostelem a svou rozlohou.

„Je tam velmi krásný statek, který je podobný Horákovu statku, kde se odehrály popravy. Je tam i část domu s probořenou střechou. Díky tomu můžeme snadno vytvořit iluzi té zkázy,“ doplnil režisér.

Film bude příběhem tří mužů, jejichž osudy ovlivnily osobní vztahy a nevěra. Jedním ze silných motivů jak ve filmovém příběhu, tak ve skutečnosti je, že se mladý kluk vydával za parašutistu, aby udělal dojem na holku. Oba dva byli až později popraveni u jedné zdi v Mauthausenu. Tato scéna se bude také natáčet v bývalé mladoboleslavské věznici.

Jan Budař prozrazuje informace o své roli, Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Stejnojmenná píseň Lidice je hlavně o naději

Ve snímku se objeví herci jako Karel Roden, Jan Budař, Martha Issová nebo Zuzana Bydžovská. Jan Budař o své roli prohlásil: „Postava, kterou hraji, se jmenuje Ondřej Petiška a je kasař. Vykrádal kasy a za to teď sedí ve vězení, kde se potká se Šímou, který je hlavní postavou filmu.“ Budař také složil k filmu píseň, která se jmenuje Lidice a je podle něj hlavně o naději.

Hlavní postavu filmu hraje Karel Roden. Jeho hrdina přežije jen díky tomu, že se dostane do vězení za zabití svého syna. Sám Roden byl k novinářům skoupý na slovo, ale něco málo prozradil: „Moje role je hezká role. Nabídku jsem nezvažoval. To bylo jasné.“ Téma Lidic je pro něho vážná věc. Kdykoliv se řeknou Lidice, hned si vzpomene na tuto událost i na svého kamaráda, který v Lidicích bydlí.

Premiéra filmu je naplánovaná na 9. června 2011. Tedy na den výročí lidické tragédie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Film Lidice s Rodenem a Budařem byl slavnostně zahájen. Karel Schwarzenberg byl u toho