Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Foto: Dřevěné kostelíky jako z pohádky. Ruský poklad na Oněžském jezeře

Martina Knapová

Martina Knapová

12. 11. 2014

Ruský ostrov Kiži se nachází relativně blízko finských hranic a pokud si sem uděláte výlet v létě, nejlépe až se zdejší politická situace zlepší, přijedete do téměř surrealistické krajiny. Ostrov totiž obklopuje fotogenické jezero, v němž se odráží nebe a tradiční místní architektura dřevěných kostelíků.

Kizhi Pogost, Foto: Mikhail Markovskiy

Kižský pogost. Foto: Mikhail Markovskiy

Kiži je jedním z 1 600 ostrůvků na Oněžském jezeře. Nachází se zde zvonice a dva původní dřevěné kostely. Všechny tyto stavby jsou zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO pod názvem Kižský pogost. Dřevěné stavby byly postaveny v období po roce 1700 a jsou naprosto úchvatné, ať už při pohledu zblízka, nebo v odrazu jezerní vody.

Stavby byly celé vytvořeny ze dřeva, k jejich konstrukci nebyl použit žádný hřebík nebo jiný spojovací prvek. Bohužel dřevo jako materiál poměrně rychle podléhá zkáze a části kostelů musí být průběžně vyměňovány a opravovány.

Největší ze staveb je kostel Proměnění. Jeho současná podoba je však pouze náhražkou za dřívější církevní stavbu, která byla zničena požárem po zásahu blesku. Současné stavební technologie jsou velmi vyspělé, neumějí však dodržet přesné stavební postupy našich předků. Obnovená varianta kostela Proměnění byla tedy vystavěna za použití spojovacích prvků.

Tyto neuvěřitelné dřevěné stavby přežily dodnes jen díky neustálým údržbám a konzervacím. Rezervace Kižský pogost v současné době skýtá 87 dřevěných struktur. Mnoho z těchto staveb sem bylo přeneseno v polovině 20. století z oblasti Karélie za účelem vytvoření ucelené architektonické encyklopedie pod širým nebem. K vidění je zde i nejstarší ruský kostelík Vzkříšení svatého Lazara z pozdního 14. století.

Kizhi Pogost, Foto: Matthias Kabel

Kižský pogost. Foto: Matthias Kabel

Celá oblast byla zahrnuta na seznam UNESCO v roce 1990 a představuje rozsáhlý soubor ruské a nordické architektury. To vše je doplněno unikátním přírodním prostředím, v němž se celá rezervace nalézá. Místo jistě aspiruje na oblíbenou turistickou zastávku během cesty na východ.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Dřevěné kostelíky jako z pohádky. Ruský poklad na Oněžském jezeře