Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Foto: Colours of Ostrava 2011: Program prvního dne nenarušilo ani deštivé počasí

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

15. 7. 2011

Festival Colours of Ostrava včera, ve čtvrtek 14. července, odstartoval svůj desátý ročník. Přestože čtvrteční program ještě neběžel na plné festivalové obrátky, nabídl návštěvníkům několik zajímavých hudebních zážitků. Ale také první dešťové přeháňky.

Foto: Boban i Marko Markovič Orkestar

Boban i Marko Markovič Orkestar, Foto: Martin Chochola, Topzine.cz

Hlavní nádraží, čekání na vlak, čekání na druhý vlak, protože předchozí vám ujel, fronta u vstupu a obavy z deště. Pro pravidelné návštěvníky českých festivalů je tohle pravděpodobně velmi povědomý scénář. S fotografem Martinem Chocholou jsem se včera odpoledne vydal na největší world music festival u nás, Colours of Ostrava, který se letos koná již desátým rokem.

Pro pražské návštěvníky je to do Ostravy dost daleko, ale tohle cestování k festivalům prostě patří. Navíc se při něm seznámíte s mnoha novými lidmi, protože nuda ve vlaku je mocná čarodějka, takže se pak ve festivalovém areálu potkáváte se spoustou známých tváří. A ve čtvrtek odpoledne to byly usměvavé tváře, protože i přes lehce zataženou oblohu panovalo v Ostravě příjemné počasí. A komu snad bylo trochu chladno, toho rozehřáli Fanfare Ciocarlia a Boban i Marko Markovič Orkestar v rámci Balkan Brass Battle, kteří, podobně jako na festivalu Bažant Pohoda, otevírali festivalový program.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-ostrava-hudba-colours_of_ostrava-14_07_2011/]

Tyto dvě balkánské dechovky se opět střídaly téměř dvě hodiny a rozhodně dokázaly, že umí publikum roztancovat. Balkan Brass Battle se odehrávala na hlavní Česká spořitelna scéně, a protože to byl vůbec první koncert letošního festivalu, přilákal velké množství návštěvníků. I tak ale bylo znát, že je teprve čtvrtek a spousta lidí tedy ještě nedorazila. Hlavní nápor se dá očekávat v pátek po poledni.

Čtěte také: Semi Precious Weapons na Colours of Ostrava sprchovali diváky whiskou

„Je znát, že festival teprve začíná, moc se zatím neprodává,“ prozradila mi Marie Venclová, která si na festivalu zřídila stánek, kde prodává pestrobarevné korále. „Snad se to rozběhne během zítřka a soboty,“ dodala s nadějí.

První letošní koncerty na Colours of Ostrava trochu utrpěly i brzkou hodinou začátku. Přece jen okolo osmé hodiny večer, kdy začínali například britští Herbaliser, bylo ještě hodně světla, a teprve na konci své show dosáhli Herbaliser díky tmě té správné atmosféry koncertu se vší světelnou parádou.

To je ale to jediné, co se dá jejich vystoupení vytknout. Fůze jazzu, funku, popu a trochu i hip hopu byla doslova elektrizující. Podle studiových nahrávek byste možná nečekali, že velká část hudby Herbaliser je hrána skutečně naživo. Bicí dokonale podporovaly samply pouštěné DJem, basa zhušťovala jak hudbu, tak vzduch kolem pódia a do toho všeho se zařezávaly precizní dechy.

Právě dvoučlenná dechová sekce je na živém vystoupení Herbaliser hodně výrazná, střídají se v ní barytonsaxofon, altsaxofon, příčná flétna i trumpeta. Každá skladba je jiná, ale v každé dechy vynikají. Publikum před ArcelorMittal scénou bylo nadšené a nenechalo britské Herbaliser odejít bez přídavku.

Bez pláštěnky ani ránu

Na stejné stage se zhruba hodinku po Herbaliser představila brooklynská zpěvačka Santigold. A dost možná se se svým vystoupením zařadila mezi to nejlepší, co na letošním festivalu Colours of Ostrava budete moct vidět. Energická show, obratné tanečnice, blýskavé kostýmy a hlavně dunící moderní hudba pohybující se mezi moderním popem, hip hopem a elektrem se spojily v jeden velký zážitek, který nedokázal narušit ani déšť.

Vystoupení Santigold bylo velmi dobře rozvrhnuté, od mainstreamovějších věcí se tahle drobná černoška dostala až k hodně tanečním kouskům se silným nádechem elektra. Colours of Ostrava opět jednou předvedly, že v Brooklynu se rodí velké hudební talenty.

Foto: Roy Ayers

Roy Ayers, Foto: Martin Chochola, Topzine.cz

Těsně před půlnocí pak měli návštěvníci možnost vybrat si mezi Public Image Ltd., britskou post-punkovou formací, nebo americkým jazzmanem Royem Ayersem, který uzavíral čtvrteční program na New York stage. Ani jeden koncert určitě nezklamal a všichni, kdo dorazili už ve čtvrtek, odcházeli z festivalového areálu příjemně naladěni na páteční program. Nezbývá než doufat, že se pátečnímu programu vyhnou dešťové přeháňky a že kocovina po ostravském pivu nebude moc silná.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Colours of Ostrava 2011: Program prvního dne nenarušilo ani deštivé počasí