Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

FOTO: Český lev 2009. Filmovému Králi zvířat spadla hříva

Redakce

Redakce

13. 3. 2010

udileni-ceskych-lvu-2009-26Na bezmasém rautu si hosté libovali více než na moderátorském vývaru Polívky s Liškou. Moderátoři z klece vypouštěli Lvy pod vedením krále zvířat Petra Vachlera, organizátora celé akce. Nejlepší film byl snímek od Marka Najbrta, Protektor.

Foto: Vojtěch Herout, Topzine.cz

Foto: Vojtěch Herout, Topzine.cz

Petr Vachler, otec a zakladatel Českých lvů, sám nedokázal předpovědět, kdo se stane vítězem. Petr před více než šestnácti lety vymyslel tuto soutěž a dodnes ji produkuje a zosobňuje. Sám píše scénáře ke galavečeru a režíruje je. O průběhu večera říká: ,,Oscar nebo Lev? Jaký je v tom rozdíl? Vždy jde hlavně o účastníky, ceremoniál je velmi podobný. Hlavní večer režíruji spolu s dalšími režiséry a nebráním se ani novým tvářím, které by nám pomohly.“

Lev je vegetarián

Ředitel společnosti Vachler Art Company je vegetarián a pro pozvané hosty nechal připravit ve stejném duchu raut. Po skončení slavnostního předávání se diváci přesunuli do prostoru paláce Lucerna a restaurace Černý kůň, kde na dlouhých stolech ležely doslova hory vegetariánského jídla. Pohled na naplněné mísy a talíře byl zpočátku fascinující, ale najít zde něco zdravého byl zázrak. Smažená či tepelně zpracovaná zelenina a veliké kusy pizzy vypadaly lákavě a chutnaly zajímavě. Stejně tak obří čokoládové fondy, kolem dokola obložené krásně nazdobenými sladkými lákadly, které donutily každého alespoň ochutnat. Kdo by se tedy podivil širokému pásu Petra Vachlera, jestliže si takhle dopřává každý den.

Oscar a Český lev

Oscar a Český lev

Víno a pivo teklo proudem a čím déle osobnosti popíjeli, tím větší příležitost dali bulvárním reportérům zkompromitovat jejich soukromí. Tak to bývá, ale nikdo se nenechal vyvést z rovnováhy a úspěchy se slavily dál. Vegetariánské hody evidentně nikomu nevadily, protože každý si spokojeně nesl talířek naplněný smaženými pochoutkami či sladkými zákusky. Párty bez masa skončila v ranních hodinách.

Liščí polívka

Pánové moderátoři a zároveň držitelé Lvů z předchozích let pojali udílení cen netradičním způsobem. Své herecké kvality mohli společně poměřit ve snímcích Pupendo nebo Štěstí. Svojí moderátorskou praxi však dohromady předvedli poprvé. Oba komici ovšem prozradili, že je spojuje mnohem víc filmů, než ze kterých je známe. Některé z nich nikdy nespatřily světlo světa, a proto se herci rozhodli odhalit je na galavečeru. Jednotlivé scénky z utajených filmů tak promítali mezi vyhlašováním vítězů. Největší úspěch sklidily ukázky z filmu Kolja, kde Pavel Liška v roli přerostlého ruského chlapečka předvedl komický výkon ve vaně.

Foto: Vojtěch Herout, Topzine.cz

Foto: Vojtěch Herout, Topzine.cz

Bolek jako zkušenější průvodce Českými lvy z minulého roku učil nováčka Pavla, jak správně moderovat. Starší kolega předal mladšímu Pavlíkovi své nasbírané zkušenosti a společně působili věru vtipně a sehraně. Pokusy moderátorské dvojice o pobavení diváků však zastínily  představované filmy a jejich tvůrce. Filmoví fanoušci si tak nemohli úplně vychutnat své oblíbence na scéně. Ti měli opravdu málo času na svoji děkovnou řeč. Polívka skákal držitelům Lvů do řeči a pronášel nemístné poznámky, které by se spíše hodily do filmu Kurvahošigutentag.

Ať žije český film!

Rok 2009 lze zařadit mezi jeden z nejproduktivnějších. Natočilo se celkem 34 filmů a 12 dokumentů. Nejvíce ocenění získal snímek Marka Najbrta Protektor. Drama se odehrává na pozadí II. světové války. Příběh vypovídá o skutečných citech a o lásce, která v těžkých dobách může vést až na samou hranici sebedestrukce. Hlavní představitele zde ztvárnili Marek Daniel a Jana Plodková, která získala sošku za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.  Protektor si kromě titulu nejlepší film odnesl také akademické ocenění za scénář, hudbu, střih a režii.

Foto: Vojtěch Herout

Foto: Vojtěch Herout, Topzine.cz

Letošní ročník byl jedním z nejúspěšnějších. Filmaři ukázali, že český film se přibližuje ke světové úrovni. Naši tvůrci naplňují svá díla působivými příběhy týkající se národní minulosti, která je stále v našich srdcích. Především kvůli silnému zážitku vedou  naše cesty častěji do biografů. Nejen Protektor, ale i Tři sezóny v pekle a Kawasakiho růže vklouzly filmovým nadšencům pod kůži. Režiséři jako Marek Najbrt, Jan Hřebejk a Tomáš Mašín vědí jak na věc, což úspěšně potvrzují i jejich díla.  Doufejme, že český film bude i nadále zářit a Český lev za rok opět vyleze ze své klece.

Související články

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/udileni-ceskych-lvu-2009/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

FOTO: Český lev 2009. Filmovému Králi zvířat spadla hříva