Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Foto: Byl objeven nový Michelangelo? Záhada dvou renesančních bronzů

Martina Knapová

Martina Knapová

6. 2. 2015

Senzace takovýchto rozměrů se nestává v uměleckém světě každý den a je tedy nezbytné vás o ní informovat. Dva bronzy ze soukromé kolekce Adolpha de Rotschild byly ještě donedávna zařazovány do období pozdní renesance, nyní se však odborníci domnívají, že se jedná o díla vytvořená samotným Michelangelem.

Victoria Avery, Zdroj: www.fitzmuseum.cam.ac.uk

Victoria Avery. Zdroj: www.fitzmuseum.cam.ac.uk

Odborníci se domnívali, že z rukou renesančního mistra Michelangela se žádné bronzy nedochovaly, nicméně najednou údajně existují, a to hned dva kousky. Muskulaturní postavy mladých mužů, kteří triumfálně sedí na divokých panterech, se staly v současnosti záhadou pro odborníky. Patří opravdu toto dílo Michelangelovi?

Badatelé z Cambridge se na základě dochovaných mistrových kreseb domnívají, že tyto manýristicky vyhlížející sochy opravdu vytvořil sám Michelangelo. Jejich modelace je sice velmi vzdálená tvorbě tohoto mistra, nově objevené dílo však nelze porovnávat kvůli odlišnosti materiálu s tvorbou v mramoru. Rotschildské bronzy by tedy mohly tvořit jinou polohu Michelangelovy tvorby, již sochař zvolil při práci v bronzu.

Na přiřazení díla k tvorbě Michelangela se podílela mezinárodní skupina badatelů, včetně Paula Joannidese, který na podzim spojil tyto bronzy se sochařovými kresbami (nyní uloženými v Musée Fabre, Montpellier). Další výzkumy zahrnovaly neinvazivní postupy, díky nimž bylo určeno, že dílo vzniklo v prvním desetiletí 16. století.

Rotschildské bronzy, Zdroj: www.fitzmuseum.cam.ac.uk

Rotschildské bronzy. Zdroj: www.fitzmuseum.cam.ac.uk

Nedostatek možností pro stylovou komparaci je zatím problémem celé této kauzy, existuje ale mnoho detailů, jež zařazení do tvorby Michelangela potvrzují. Oba bronzoví jezdci budou vystaveni jako díla Michelangela na nadcházející výstavě ve Fitzwilliam Museum v Cambridge, která je veřejnosti přístupná až do 9. srpna 2015. K objevu vyjde též kniha a bude uspořádána konference.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Byl objeven nový Michelangelo? Záhada dvou renesančních bronzů