Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Foto: Banánová revoluce v umění. Co vše může být inspirováno banány

Martina Knapová

Martina Knapová

17. 10. 2014

Nedávno jsme zveřejnili články související s britským umělcem Cléonem Danielem, který tvaru banánu přizpůsobil kulečníkový stůl. Není ovšem sám, kdo se v nedávné době tímto druhem ovoce inspiroval. Zdá se, že novým trendem současného umění se staly obyčejné banány.

Někteří z umělců s nimi experimentují jako s objekty, jiní přetvářejí jejich původní smysl v pomíjivá umělecká díla. Ačkoliv nám podobné nápady mohou připadat spíše bláznivé než kreativní, zajímavé jsou určitě.

Tetované banány

Ilustrátorka s uměleckým jménem Honey se proslavila tetováním banánů pomocí obyčejných spínacích špendlíků. Jejich vpichováním do slupky zralých banánů vytváří titěrné dírky, které díky přístupu vzduchu zhnědnou. Námět každého výtvoru má autorka pečlivě promyšlený, ačkoliv vesměs tvoří podle fotografických předloh. Práce jí údajně zabere několik desítek minut, v některých případech až dvě hodiny. Celý projekt je zakončen fotografií potetovaného banánu a jeho následnou konzumací. Pro někoho představuje její práce neobvyklý rituál jedení banánů, ale zkuste si přenést obličej někoho slavného na povrch zvlněné slupky.

Podobným způsobem tvoří umělec Phil Hansen, jehož banánová tetování jsou ještě posunuta dále, neboť se snaží pracovat také s perspektivou. Tím, zda dírky umísťuje více k sobě nebo od sebe, pracuje vlastně na bázi pointilismu. I on používá již hotové předlohy, nejčastěji kopíruje obrazy starých mistrů.

Čepice pro řidiče kamionu

Umělec Brock Davis poslední dobou zaměřil svou práci na vytváření miniatur, díky nimž se snaží interpretovat svět kolem sebe. Do kolekce těchto miniatur patří i Čepice, vytvořená z banánové slupky. A jak že ho něco podobného napadlo? Ráno prý byly jeho děti u snídaně ospalé, tak pro ně z banánu vytvořil tuto čepici, aby je rozveselil. Sám pak na svých stránkách zveřejnil jednoduchý postup k její realizaci: Zapotřebí jsou jeden až dva banány, nůž a trochu představivosti. Jak umělec k počinu poznamenal: „Zabere vám to zhruba pět minut, ale vzpomínky dětí budou trvat celý život.“

Brock Davis

Banánové graffiti

Italská návrhářka Marta Grossi, jež ovšem žije převážně v Hong Kongu, vytvořila sérii jedlých graffiti, jak své dílo sama pojmenovala. Každá slupka pro ni představuje plátno, na němž může autorka vyzkoušet různé techniky nanášení barev. Pomíjivost díla je opět zachycena fotografiemi a celý proces tvorby končí snědením právě vzniklého uměleckého díla.

Výhodou těchto uměleckých počinů je jejich snadná, ne příliš nákladná realizace, která může inspirovat každého z nás k jejich vyzkoušení. Nenechme se však uchlácholit zdánlivou jednoduchostí, neboť vytvoření kopie obrazu Botticelliho na zprohýbané slupce chce přece jen i jistou dávku zručnosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Banánová revoluce v umění. Co vše může být inspirováno banány