Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Foto: 36. Letní filmová škola v Uherském Hradišti: Známe první detaily!

Tisková konference LFS_10_03_2010Další ročník filmové školy se zatím sice blíží pomalu, ale organizátoři mají napilno už teď, a tak vám nabízíme malou ochutnávku z letošního programu.

Foto: Barbora Bednaříková

36. Letní filmová škola v Uherském Hradišti Foto: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Na přelomu července a srpna proběhne opět v Uherském Hradišti Letní filmová škola. Tentokrát to bude už po šestatřicáté. Letošní ročník, který znovu pořádá Asociace českých filmových klubů, se ponese v duchu programových změn. Letní filmové škole tradičně předchází několik jarních seminářů, které jsou samy o sobě velmi zajímavé. Jejich stručný přehled v tabulce níže.

Jarní seminář íránských filmů

(19.3.-21.3. Veselí nad Moravou)

Přehlídka 70mm filmů

(9.4.-11.4. Krnov)

Kino na hranici

(28.4.-3.5. Český Těšín)

Seminář archivního filmu

(7.5.-9.5. Uherské Hradiště)

AniFest

(18.5.-23.5. Teplice)

Samotná filmová škola se letos dočkala změn v rámci programu – a sice vznikem nových sekcí, které lépe vystihují podstatu celého festivalu. Těchto sekcí bude šest, přičemž vzájemně se budou doplňovat a ve výsledku se tak návštěvníci mohou opět těšit na zajímavý a inspirující týden.

Šest sekcí a plno filmů

První sekcí je Fokus, neboli užší a detailnější pohled na kinematografii Islandu (pro letošní rok). Diváci se tak formou přednášek a projekcí dozví možné i nemožné o mladé filmové tvorbě na tomto ostrově.

Spektrum je sekce poukazující na současné kinematografické tendence, na směry ovlivňující celosvětovou tvorbu. V rámci 36. LFŠ představí organizátoři tvorbu Nového latinskoamerického filmu, jehož nejvýraznějším představitelem je Alehandro González Iñárritu (Amorres Perros, 21 gramů, Babel). Jedním z již potvrzených hostů na festivalu je také jeden z představitelů tohoto směru, a sice režisér Lisandro Alonso (Mrtví, Fantasma, Liverpool).

36. Letní filmová škola v Uherském Hradišti Foto: Barbora Bednářová

36. Letní filmová škola v Uherském Hradišti Foto: Barbora Bednářová, Topzine.cz

V sekci Inventura chtějí tvůrci představit především archivní snímky, které jsou sice kinematograficky velmi významné, ale v současnosti jsou spíš opomíjené a jiné festivaly ani kina je nepromítají. Letos se v rámci této sekce představí navíc Filmová čítanka, v jejímž rámci představí tvůrci tradiční film noir. Zájemci tak budou moci navštívit řadu přednášek a projekcí týkajících se právě tohoto klasického amerického žánru.

Vedle dalších kategorií Visegrádský horizont (filmografie středoevropských států) a AČFK uvádí (snímky v distribuci AČFK) se návštěvníci mohou těšit také na další zajímavé osobnosti a akce. Program 36. Letní filmové školy teprve vzniká, ale už je zřejmé, že i tentokrát to bude opravdu lahůdka.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_praha_film_tiskova-konference-36-letni-filmova-skola-uherske-hradiste_10_03_2010/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: 36. Letní filmová škola v Uherském Hradišti: Známe první detaily!