Menu
TOPZINE.cz
Fotky a reportáže

Fotky: Tomáš Klus v Praze představil coververzi své vlastní písničky

Redakce

Redakce

8. 4. 2010

tomas-klusMladý, slavný a skromný písničkář (jak sám s nadsázkou říká) Tomáš Klus včera v rámci koncertu symbolicky pokřtil Zlatou desku za prodej svého alba Hlavní uzávěr splínu. Koncert se odehrál v komorním prostředí Švandova divadla v Praze, kde nezůstalo jediné volné sedadlo, a byl zářným příkladem toho, že i výpadky textu lze zvládnout s grácií.

Tomáš Klus a Jiří Kučerovský, Zdroj: Radek Adámek, Topzine.cz

Tomáš Klus a Jiří Kučerovský, Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Kráce po dvacáté hodině se s fanoušky přivítal improvizovaným projevem během první písně Dopis.

Večer plný příjemných, melodických skladeb odehrál Tomáš Klus spolu s kytaristou Jirkou Kučerovským a během celého vystoupení neopomněl několikrát zdůraznit jeho kytarové umění. Ten pak na oplátku glosoval jeho údajnou neschopnost naladit si nástroj. Tedy kytaru.

Ta ovšem nebyla jediným hudebním instrumentem, který se na jevišti objevil. Tomáš si donesl ukulele a spolu se svým kolegou zahráli osobitou verzi písně Pocity. „Máme slavnou písničku, tak jsme si jí předělali sami, než to udělá někdo jiný,“ dodal k tomu se smíchem Tomáš.

Samotná píseň se pak vlivem interpretace změnila ve funky song a dvojice se tak na chvíli z folkařů Tomáše a Jirky změnila v Boba Marleyho a Jamese Browna po česku.

Humorem, chytlavou hudbou a improvizacemi, které nechyběly téměř v každé druhé skladbě, si své publikum písničkář zcela získal.

Během večera došlo i na samotný symbolický křest tuzemským rumem. „Doufám, že jste pochopili, že to je vtip. Zlaté desky se nekřtí, ale předávají,“ okomentoval to Kučerovský.

A tančilo se…

Aby zábavy nebylo málo, pozval Tomáš na jeviště jednu z divaček, aby si s ní zatančil valčík. Zdálo se, že slečna je narozdíl od studenta DAMU zdatnou tanečničí, a tak se jí pokusil za odměnu věnovat své CD, které s díky odmítla.

Jestli už album měla, nebo se jí snad Tomášova hudba nelíbila; těžko říct.

Pánové si ale nenechali zkazit náladu a s dobrou náladou, vzájemným špičkováním a především se svou hudbou odehráli téměř všechny písně z alba Hlavní uzávěr splínu, chyběla jen skladba Markétce.

Návštěvníci tak mohli slyšet písně jako Psáno u zpráv, LeHomoLe, Neklid, Chybíš mi, Malčik a Z deníku. Největší potlesk z novějších písní sklidila skladba DA.MUklův meč, kterou věnoval svým spolužákům a všem studentům.

Na závěr zazněla skladba Ať slunce pálí do písku, která měla zafungovat jako rozloučení s diváky. Ti si své oblíbence nechtěli ovšem nechat odvést tak snadno.

Večer se nesl ve znamení improvizace, Zdroj: Radek Adámek, Topzine.cz

Večer se nesl ve znamení improvizace, Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Po vyžádaném přídavku se Tomáš rozhodl zahrát svou nejnovější píseň a statečně se pral s textem, který nahrazoval okamžitými nápady. Nevyšlo to ani na druhý pokus po nápovědě ze zákulisí, což zpěvák okomentoval slovy: „Slibuju, že ještě dneska večer tu písničku dám na internet, abyste věděli, že ji fakt umím.“

Koncert byl součástí druhé štace po českých městech, kterou Tomáš Klus nazývá koncertní tkaničkou. Dalšími zastávkami této části turné budou Bruntál, Hořovice, Světlá nad Sázavou, Velké Meziříčí, Bílina, Děčín, Aš, Tábor, Hrušovany nad Jevišovkou a Louny. Do Prahy se Tomáš Klus vrátí opět 9. května, kdy bude koncertovat taktéž ve Švandově divadle. Během léta pak vystoupí na několika festivalech.

[album:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: Tomáš Klus v Praze představil coververzi své vlastní písničky