Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fotky: Skupina Nil má potenciál. Dokázali to při křtu desky ve Vagonu

CZ-Praha_Vagon-Hudba-NIL-13_04_2010-640x300V úterý 13. dubna hostil pražský klub Vagon českotřebovskou hudební sestavu Nil, jež zde měla pokřtít svoje druhé album Dirty. Poslechněte si z něj ukázku.

Hanka Kosnovská ze skupiny Nil, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Hanka Kosnovská ze skupiny Nil, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Skupina Nil v čele se zpěvačkou Hankou Kosnovskou vylezla na pódium okolo jedenácté po hodinovém vystoupení dvou hostů, Zdeňka Bíny (ex -123min.) a Jana Urbance. Ti svou elektroakustickou hudbou a údernými změnami rytmů vytvořili téměř až jazzovou atmosféru, místy říznutou španělskými tanci.

The YouTube ID of eMdkLGpW6aw&feature=related is invalid.

Ale zpět k Nilu. Tato čtyřčlenná kapela působila na první pohled… dalo by se říci jako amatérská studentská banda kamarádů, kteří si prostě řekli, že si zkusí, jaké to je, držet v ruce kytaru a mikrofon.

Jaké však bylo překvapení, když z úst drobounké dlouhovlasé zpěvačky vyšel obrovsky silný hlas, s nímž kreativně pracovala po celou dobu koncertu, podobně jako to kdysi dělala Janis Joplin anebo dnes Alanis Morissette. A výjimečně muzice neuškodil ani vagónovský zvuk, jak s oblibou říkám, který je většinou horší než špatný, tentokrát si ale fanoušci mohli vychutnat celkem nadprůměrné znění písniček.

Ukázka z nového alba Dirty – Life Ladder

Hanka zpívala perfektní angličtinou, svůj pobyt na pódiu si užívala tak, jako by snad měl být jejím posledním, neustále komunikovala se zbytkem kapely složené z kytary (Jan Končický), baskytary (Kobéz) a bubnů (Michal Končický). „Tyvole, tohle teď budeme hrát, jo? No tak jo no,“ divila se se smíchem frontmanka při jedné z kontrol playlistu.

Festival anebo jen cédéčko? A není to jedno?

Dalo by se pochválit každého zvlášť, na to by ale pravděpodobně nestačily superlativy. Celkově má formace Nil obrovský potenciál dotáhnout to hodně hodně daleko. Věřím tomu, že jednou budou mít úspěch nejen u českých posluchačů.

Vytknout by se snad dala určitá monotónnost jednotlivých písní, kdy se vám po hodině koncertování může zdát, že právě probíhající song už zazněl na začátku. Přesto je ale jejich hudba vhodná jak pro velká festivalová pódia, tak pro nenápadný podklad doma při práci.

[album:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: Skupina Nil má potenciál. Dokázali to při křtu desky ve Vagonu