Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fotky: Pavlíček, Balage a Střihavka po letech opět spolu. Skupina B.S.P. křtila nové DVD

Martin Faix

Martin Faix

8. 6. 2011

skupina B.S.P.V úterý 7. června večer se na velmi nerockovém místě v klubu Sasazu konal velmi rockový koncert dnes již legendární skupiny B.S.P. Pod tímto zkratkovým názvem se skrývají muzikanti Michal Pavlíček, Kamil Střihavka a Ota Balage. Přestože již tato skupina sedmnáct let nevydala žádnou novou desku, pokřtila včera nové koncertní DVD.

skupina B.S.P.

Michal Pavlíček a Kamil Střihavka ze skupiny B.S.P., Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Na jednu stranu by se tomu dalo říci odvaha. Skupina B.S.P. má na svém kontě dvě desky, z nichž poslední vyšla v roce 1994. Nejslavnější časy má již tedy dávno za sebou, byť je to zajisté škoda, protože jeden čas patřila k nejlepším českým rockovým skupinám. Proč tedy takový koncert a nové koncertní DVD? Kamil Střihavka to při křtu vysvětlil tím, že se původně mělo jednat pouze o vzpomínkový záznam pro členy kapely, ale nakonec se rozhodli pro své věrné posluchače vydat toto DVD, aby tak rozšířili svoji diskografii.

Kamil Střihavka má stále onen úžasný ječák, při kterém praskají žárovky u stropu a Michal Pavlíček na kytaru pořád hraje taková sóla, ze kterých člověka mrazí po zádech.

Zda se dá tomuto vysvětlení věřit, či je to jen pokus o to vytřískat ještě nějaké peníze ze vzpomínek na kdysi úžasnou kapelu, nechme již na posluchačích samotných. Záznam koncertu byl pořízen během posledního koncertu skupiny v roce 2006 v Retro Music Hall v Praze.

Samotný koncert skupiny B.S.P. byl také poněkud rozporuplný. K výkonům muzikantů nejde použít špatného slova. Ota Balage působí sice, jako by se spíše stáhl do doprovodné role zbytku kapely, ale naproti tomu Kamil Střihavka má stále onen úžasný ječák, při kterém praskají žárovky u stropu a Michal Pavlíček dokáže stále na kytaru zahrát taková sóla, ze kterých člověka mrazí po zádech. Za vokálního doprovodu tří zpěvaček základní trio Balage, Střihavka, Pavlíček spolu s bubeníkem Milošem Meierem a baskytaristou Jarynem Jankem tak nabídli divákům velmi kvalitní vzpomínkový koncert.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_06_07_bsp_krest/]

Repertoár kapely byl paradoxně asi nejslabším bodem koncertu. Byť naštěstí skupina hrála převážně ze své česky zpívané desky z roku 1994, přeci jen musela zahrát i některé ze svých anglicky zpívaných písní z ranější éry, jejichž kvalitu poměrně spravedlivě prověřil čas a odsunul je tak spíše do blahého zapomnění.

Přeci jen Střihavkovo provolávání do publika „Let´s go,“ již působí  přinejmenším spíše úsměvně. O to více však zahřály na duši klasické hity jako například Holka čapni draka nebo nejslavnější píseň skupiny Země vzdálená. Bez Vzdálenky by to koneckonců ani nešlo a kapela si to dobře uvědomuje. Zhruba dvouhodinová délka koncertu ale tak odhalila onu nejslabší slabinu kapely a to, že její repertoár na delší vystoupení prostě nestačí.

[Youtube]1d5TRzowqHk[/Youtube]

Setlist skupiny byl doplněn písněmi Deep Purple,Led Zeppelin nebo AC/DC, což si možná může dovolit začínající rocková kapela, ale nehodí se to k takovým hudebním velikánům, jako jsou Michal Pavlíček, Kamil Střihavka a Ota Balage. Nicméně publikum vděčně tleskalo kapelníkům za jakýkoliv jejich počin a nutno spravedlivě dodat, že skupina si to zcela zasloužila. Hudební výkony byly naprosto bezchybné.

Zůstává však nadále otázka, co bude dál se skupinou B.S.P. Vydá jen toto DVD a po pár koncertech si zase dá několikaletého šlofíka, nebo úplně skončí, či se někdy ještě pokusí vydat něco nového? Potenciál tato skupina zajisté stále má a vzhledem k upadající úrovni kvalitnější české rockové scény by neměla ani moc velkou konkurenci. No nechme se překvapit a doufejme, že o BSP ještě někdy uslyšíme v souvislosti s novou deskou a hlavně s novými pěknými písničkami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: Pavlíček, Balage a Střihavka po letech opět spolu. Skupina B.S.P. křtila nové DVD