Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fotky: Nada Surf v Praze ukázali, co je to kontakt s publikem

Petra Duhajská

Petra Duhajská

26. 4. 2010

CZ_Praha_Hudba_Nada_Surf_26_4_2010_18Českému publiku se včera večer v Lucerna Music Baru poprvé představila americká indie-rocková skupina Nada Surf. I když z plánovaných předskokanů zbyli jen Vídeňáci Echophonic, hudební fanoušci se rozhodně necítili ochuzeni o kvalitní zážitky.

Nada Surf. Foto: Tomáš Zbyňovský, Topzine.cz

Nada Surf, Foto: Tomáš Zbyňovský, Topzine.cz

Když se asi čtvrt hodiny před otevíračkou objevil místo původního plakátu papír s programem, na kterém chyběli Fly Fly Fly, pocítila jsem lehké zklamání, že bude večer postrádat českou účast. Při odchodu o čtyři hodiny později už bylo veškeré rozladění dávno pryč. Jednak proto, že trio (pro pražský koncert rozšířené o mexického hosta) by dokázalo utáhnout celý koncert i samotné, a taky proto, že česká účast nakonec byla nezanedbatelná.

Kolem deváté nastoupila na pódium skupina Echophonic. Křehce vypadající zpěvačku (a basistku) s překvapivě znělým hlasem Tinu Boehsner doplňovali tři spoluhráči: Helmut Garschall na kytaru, Chris Dissmann na bicí a Richard Kromp na klávesy, které občas vyměnil za kytaru.

Echophonic. Foto: Tomáš Zbyňovský, Topzine.cz

Echophonic, Foto: Tomáš Zbyňovský, Topzine.cz

Echophonic obstarali koncertu velmi slušný rozjezd, zvláště jednodušší rockové vypalovačky jim svědčily. V takových hudba stála na jasné ose Tina-Chris a působila velmi dynamicky. Ve chvílích, kdy se kapela pouštěla do experimentů s elektronikou a složitějšími melodiemi, byl výsledek často spíš nejistý.

Oproti našlápnutému rakouskému úvodu nastoupili Nada Surf velmi klidně a melancholicky. První píseň obstaral zpěvák Matthew Caws sám se svou španělkou. Potom už se k němu přidali i basista Daniel Lorca, který prakticky po celý koncert neodložil cigaretu, a to dokonce ani když zpíval doprovodné dokály, a bubeník Ira Elliot a tempo i hlasitost opět vzrostla. Newyorské trio celkem často měnilo rytmus, rychlé písně střídaly pomalé, často docházelo ke výrazným změnám i v rámci jedné skladby.

Daniel Lorca. Foto: Tomáš Zbyňovský, Topzine.cz

Daniel Lorca, Foto: Tomáš Zbyňovský, Topzine.cz

Publikum bylo ale stále naladěné na tu správnou vlnu. Významně se o to zasloužil hlavně frontman Matthew, který nejenže s fanoušky celkem živě rozmlouval, ale neváhal ani se zastavením právě rozehrané písně, aby mohl požádat o správnou podporu. Také nejprve přijal kravatu a později ji zase sundal, aby ji mohl věnovat náležitě nadšené fanynce. Kravata potom během koncertu putovala ještě jednou tam a zpět, takže je dost těžké s jistotou říci, kde vlastně skončila.

Kapela se omluvila, že přijíždí v nevhodnou dobu vzhledem k tomu, že poslední řadové CD vyšlo v roce 2008 a letos vydané album cover-verzí ani výběr live nahrávek u nás ještě není k dostání. Z If I Had a Hi-Fi ale dali posluchačům několikrát ochutnat. Písně Enjoy the Silence od Depeche Mode i Love and Anger zpěvačky Kate Bush sice byly chvílemi téměř k nepoznání, ale odvahu a originalitu, s jakou k nim Nada Surf přistoupili, musím rozhodně ocenit.

Nada Surf. Foto: Tomáš Zbyňovský, Topzine.cz

Nada Surf, Foto: Tomáš Zbyňovský, Topzine.cz

V půl dvanácté skupina pódium na chvíli opustila, potom se ale vrátila ještě s vydatnou porcí přídavků. Ten nejlepší moment finále koncertu ale neměl na svědomí ani krásný, někdy až žensky znějící Matthewův hlas, ani celkový zvuk kapely smíchaný z tvrdosti, radosti i ironie. Zpěvák před poslední skladbou večera nejprve natrénoval s publikem sborový zpěv slůvka fuckin‘ a vše se mohlo rozjet. Přišla řada na českou účast.

Zhruba v půlce skvěle znějícího závěrečného čísla si na pódium vylezly dvě fanynky, které už nebavilo tancovat dole. Brzy je následovalo mnoho dalších a kolem Nada Surf se rozjel pořádný mejdan. Skupina vše zvládla se stoprocentní profesionalitou. A tak, i když jsem se chvíli bála, že někdo upadne a zboří aparaturu nebo něco podobného, nedošlo k žádnému problému. A z toho, co se snadno mohlo stát trapným a nepříjemným incidentem s příliš přítulným publikem, byla velmi sympatická třešnička na dortu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: Nada Surf v Praze ukázali, co je to kontakt s publikem