Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fotky: Hradec Králové pohostil Majáles 2010

majales-celkovaBylo slunné páteční odpoledne. Téměř všichni studenti si konečně mohli odpočinout po náročném školním týdnu, neplatilo to ale pro ty z Hradce Králové. V pátek 23. dubna se zde totiž konal Majáles. Někteří tak ze školy domů přišli až těsně před půlnoci a navíc s plnou hlavou dobré muziky.

UDG, Foto: Roman Černý

UDG, Foto: Roman Černý

Šimkovy sady uprostřed města se ve festivalový areál proměnily už v 15 hodin. To na pódium nastoupila první kapela, UDG. Přestože hráli jako první, nováčci na hradeckém Majálesu nebyli. Ale první vystoupení je prostě teprve to první, takže víc lidí než před pódiem bylo ve frontě u vstupu. A byly to doslova davy, už druhým hostem byla totiž kapela mezi studenty velice oblíbená – Vypsaná fixa.

Hradec versus Pardubice – boj, který jen tak neskončí

Márdi, Mejla, Mejn a Pítrs (jinak jim nikdo neřekne) se představili v celé kráse. Před pódiem bylo narváno, zaplnily se i fronty u výčepu. Prostě Vypsaná fixa, pařilo se ve velkém. Už na druhou kapelu. „Výborně se nám hrálo. Dneska to bylo ještě lepší, než jsme si mysleli. Vzhledem k tomu, že jsme hráli poměrně brzy, tak ta atmosféra byla, už jako kdybychom hráli pozdě,“ řekl těsně po vystoupení frontman.

Přítomným ani nevadilo, že Fixa přijela z konkurenčního města Hradce, tedy z Pardubic. Jo, Pardubice, to bylo nejskloňovanější město dne. Dokonce i všichni kandidáti na Krále Majálesu měli tento věčný boj zařazený do volebního programu. „Ta rivalita už mizí, spíš to bylo za komoušů. Bylo to vyhecovaný, teď se to trochu ztratilo. A já si myslím, že to třeba za sto let dopadne tak, že Hradec i Pardubice a Chrudim budou úplně propojený jedno město. Ale já ten boj nějak vůbec neřeším. Příště sem přijedeme rádi, bylo to tady fajn.“

Kandidáti na krále, recese, ale i petice

Na pódiu bylo živo, i když se zrovna střídaly kapely. Přestávky patřily kandidátům na Krále Majálesu. Tři odvážlivci, LaPacholek, Fuňas III. a Bulwa, se snažili zapůsobit na všechny voliče, tedy na všechny návštěvníky Majálesu. Soutěžili v přetahování lanem, ve vědomostní soutěži a nakonec předvedli i svůj volný program. LaPacholek, který sliboval mír s Pardubicemi a palestinu tomu, kdo mu dá nejvíce hlasů, říkal, že by ho lidé měli volit, protože Hradec je zkrátka nejlepší. Pardubice jsou prý také fajn, ale Hradec je lepší.

Fuňas bojující za práva Šmoulů více než svým programem chtěl zapůsobit krásou, šarmem a talentem. „Ale hlavně tou krásou!“ Za to Bulwa, jediná žena mezi kandidáty, měla ve volebním programu i něco víc. Pomocí Majálesu chtěla získat co nejvíce podpisů na Petici za důslednou ochranu lokality Na Plachtě v Hradci Králové. „Myslím si, že záchrana přírody je důležitější než stavění Lidlu.“ Pardubice však neopomněla: „Naše kampaň se jmenuje nejlepší na Pardubicích je cesta do Hradce. Tím myslím, že ráda jezdím do Pardubic na koncerty, ale ráda se vracím domů do Hradce. Ale nic proti Pardubicím nemám, jen se ráda vracím domů.“

The YouTube ID of P_ZN0BNtLGw&feature=related is invalid.

Na odpočinek nebyl čas

Hned po Vypsané fixe nastoupilo neméně oblíbené seskupení, Horkýže Slíže, kteří jako jediný při cestě do Hradce museli přejet státní hranice. Přesto se ale muzikanti ze Slovenska, kteří publikum doslova rozdováděli, zahraniční necítili. „My nejsme zahraniční kapela. My jsme Evropani. Já jsem Čechoslovák. Já jsem váš,“ řekl Peter Hrivňák zvaný Kuko po koncertě.

Po těchto dvou kapelách si účastníci Majálesu původně chtěli trochu odpočinout. Na pódium ale přišel šarmantní Jirka Macháček s „hudebně-taneční a striptérskou“ kapelou MIG 21. A přestože jejich muzika se od té předchozí lišila docela výrazně, narváno měli úplně stejně. Macháček stál v obepnuté vínové košili, s rozcuchanými vlasy a s nafukovací kytarou na pódiu a lidé doslova šíleli. Ano, tohle byla show.

Po koncertě uvedl na pravou míru své poslední vystoupení na hradeckém Majálesu, protože na něj nikdo, kdo byl svědkem, nezapomene. „Já jsem tady před třemi roky hrál pár hodin poté, co se mi narodil syn, a v zásadě si nepamatuju přesně, co jsem tady hrál za písničky, ani jestli jsem je odzpíval všechny, ale teď jsem sem po třech letech přijel a konečně z toho nějakej zážitek mám, tak musím říct, že to publikum mě přijalo dobře a z toho vyvozuju, že i ten koncert před třema rokama asi nebyl špatnej.“ A jestli prý bude pozvaný i příště, přijede, podmiňovat to narozením dítěte nechce. „Koneckonců moje plodnost už taky není na nejvyšší laťce.“

Tobě Hradče bez krále, v sadě skví se Majáles

Mimo jiné i tento rým na majálesovém pódiu z úst vypustil Ondra Macl, Hradečák, který je vítězem Slam poetry 2009. Před další kapelou, kvůli které přišlo na Majáles několik dalších lidí, náměstek primátora konečně vyhlásil Krále Majálesu. Nejvíc hlasů posbíral Jenda Funda alias Fuňas III. Kromě toho, že získal titul Krále Majálesu, si s družinou odnesl finanční odměnu, binární hodinky a bečku piva.

Při oslavách vítězství se zavázal, že dodrží své předvolební sliby. „O víkendu se do školy prostě chodit nebude, pak chci snížit schodek. Ten u nás před školou, protože o něj vždycky ráno zakopnu. A ještě snížím poplatky u maturity. Letos maturuju, a když jsem se češtinářky ptal, kolik bude stát maturita, tak říkala, že na to mít nebudu. To se mi dost nelíbilo,“ řekl letošní Král kandidující za Gymnázium Boženy Němcové.

Sto zvířat, Kryštof a domů

Poté čas patřil kapele Sto zvířat. Setmělo se a mezi studenty se před muzikanty objevili i lidé starší. Zkrátka další koncert Sto zvířat nemohl nikdo z Hradce zmeškat. Po skáčkové party přišel ještě další, tentokrát poslední, ale neméně očekávaný host. Kapela Kryštof v čele s Richardem Krajčem. Hráli po dvouměsíční pauze, takže jejich nadrženost byla vidět a překročila i pomyslný práh mezi kapelou a fanoušky. Poprvé také naostro vyzkoušeli svůj festivalový set a víceméně byli prý spokojeni.

Kdo by také spokojen nebyl. Majáles se povedl; krásné počasí, hromada lidí, dobrá nálada a výborná muzika. Přesně tak, jak pořadatelé slibovali. Příště by to jen chtělo více záchodů a odpadkových košů…

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_hradec-kralove_hudba_majales2010_23-4-2010/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: Hradec Králové pohostil Majáles 2010