Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fotky: George Clinton & Parliament – Funkadelic předvedli v pražské Lucerně velký mejdan

Dne 22. června k nám vůbec poprvé zavítal světoznámý hudebník a otec funku – George Clinton a jeho početná skupina Parliament – Funkadelic. Svým téměř tříhodinovým koncertem v pražské Lucerně představil unikátní show, která návštěvníkům koncertu z paměti asi jen tak nezmizí.

George Clinton během pražského koncertu, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

George Clinton je považován společně s Jamesem Brownem za otce funku a jeho koncerty mají téměř legendární status. Není tedy divu, že jeho vůbec první vystoupení na českém území budilo pozornost a přilákalo do pražské Lucerny celkem slušné množství obecenstva, které očekávalo jedinečný hudební zážitek.

A toho se také dočkali. Kapela zahájila koncert instrumentálkou a po ní nastoupili na pódium i další členové kapely s Georgem Clintonem v čele. A v tu chvíli to přišlo. Ti, kteří tam byli, ví, o čem je řeč, těm, kteří tam nebyli, se zážitek z George Clintona & Parliament – Funkadelic bude popisovat asi jen ztěžka.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_06_22_george-clinton/]

Začněme popořádku. Po již zmiňovaném příchodu George Clintona na pódium s dalšími členy kapely začala nevázaná show. Zvuk byl tedy ze začátku úděsný – na prostor Lucerny byl velmi silný a každé slovo, které Dr. Funkenstein pronesl do mikrofonu, spolehlivě ohlušilo návštěvníky i vzadu u baru. Nebylo se tedy vůbec čemu divit, když někteří lidé stojící u pódia začali kvapně vyklízet pozice. Zvuk se však naštěstí postupem času začal zlepšovat – od půlky koncertu byl již relativně kvalitní, což značně přispělo k celkovému dobrému dojmu z koncertu.

U prvních dvou skladeb (úvodní instrumentálku nepočítaje) nebylo pochyb, že je George Clinton hlavní hvězdou hudebního ansáblu. A že to byl široký ansábl – během koncertu se na pódiu vystřídalo tolik hudebníků, že by to asi jen málokdo spočítal. Několik kytaristů, basista, dva bubeníci, kteří se střídali, vedle Clintona další zpěvák, sboristky a další doprovodní zpěváci, saxofonista, klávesista… Když navíc uvážíte, že aktéři měli na sobě různé kostýmy, které během koncertu ještě měnili, tak vám asi dojde, že sledovat kapelu po celý koncert jako celek bylo prakticky nemožné.

Po dvou odehraných skladbách se George Clinton stáhl téměř do pozadí a prakticky se omezil jen na hecování lidí a rozdávání pokynů hudebníkům. Zbytek koncertu pak ovládli lidé ze sboru. Saxofonista, jenž na svůj instrument zahrál několikaminutové sólo. Doprovodný, do půl těla svlečený zpěvák s kloboukem na dreadaté hlavě, jenž vylezl na věž z reprobeden, opřel se o ni rukama a nohy vyzvedl vysoko nad hlavu. Tance spoře oděných sboristek. Hostující zpěváci a zpěvačky, kteří si na pódiu odzpívali jednu skladbu. Ti všichni na sebe strhávali střídavě pozornost – jak svým výstupem, tak i hudebním výkonem.

Skvělé na tom všem ale bylo, že všechny výstupy, které dosáhly pomyslného vrcholu, byly později opakovaně překonávány. Během večera vylezlo na pódium tolik kvalitních zpěváků, zpěvaček a rapperek, že to téměř nešlo vstřebat.

Elektrizující atmosféra vládla Lucernou

Snad úplně nejzajímavější z celého koncertu ale byla skutečnost, že každá skladba byla úplně jiná. Zkrátka nikdo nemohl tušit, s čím kapela vyrukuje příště. R´n´B, hip-hop, rock, funk, jazz, reagge, soul, blues či psychedelický rock – to vše na koncertě zaznělo.

V průběhu celého vystoupení vládla v Lucerně naprosto elektrizující atmosféra, díky níž byli všichni přítomní v určitém transu. Jakoby se během koncertu naprosto zastavil čas a všichni byli pohlceni muzikou Parliament – Funkadelic. Kapela evidentně nehleděla příliš na hodinky, takže koncert i s přídavkem trval téměř tři hodiny(!). Poté však skončil a návštěvníci zvolna vyrazili k domovům.

Překvapením určitě bylo, že členové kapely klidně odešli z Lucerny do autobusů kolem fanoušků bez hradeb sekuriťáků, takže lidé si mohli hudebníky prohlédnout pěkně zblízka.

George Clinton a skupina (resp. skupiny) Parliament – Funkadelic předvedli v pražské Lucerně naprosto ojedinělý hudební zážitek, jenž z paměti návštěvníků asi jen tak nezmizí. Doufejme, že se Clinton i se svojí velmi početnou kapelou v dohledné době vrátí, protože tohle byl přesně ten typ koncertu, jenž vidět jenom jednou rozhodně nestačí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: George Clinton & Parliament – Funkadelic předvedli v pražské Lucerně velký mejdan