Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fotky: Festival Benátská noc 2010 oslavil na Malé Skále plnoletost. Dárkem dostal rekordní návštěvnost a krásné počasí

O víkendu 30. července až 1. srpna se na Malé Skále v Českém ráji konal hudební festival Benátská noc, letos poosmnácté, a naplnil ty tři slunečné dny mnoha českými i několika zahraničními interprety. Na pěti pódiích se nesla spousta hudebních žánrů od popu, přes rock a metal, až po laserové disco show DJe Pavla Cejnara.

Atmosféra festivalu Benátská noc 2010, Zdroj: archiv festivalu

Pátek, 30. července: Sto zvířat, Die Happy nebo Gary Moore

Už páteční den bylo v areálu festivalu k slyšení pár zvučných jmen; v Čechách oblíbené punkery Totální nasazení v čele se Sváťou Švábem vystřídala letos již dvacetiletá ska-kapela Sto zvířat. Svůj roztomilý humor nabídl František Ringo Čech, před lety vystupující se zesnulým Jiřím Schelingerem. „Jirko, slyšíš nás?“ smál se Čech s pohledem upřeným k nebi. „Já jsem dneska přivedl svý malý vnuky, aby viděli dědečka, dokud ještě žije,“ pokračoval směrem k publiku. Mezitím se na vedlejší stagi připravila česko-německá formace Die Happy, z jejíchž členů u nás rezonuje především jméno usměvavé zpěvačky plné pozitivní energie, Marty Jandové.

Na dobrou noc v pátek zabrnkal Gary Moore a Horkýže slíže

Tisíce účastníků se také večer vypravily na poetické vystoupení irského blues-rockového kytaristy Garyho Moora (reportáž z koncertu si přečtěte zde). Celý den pak završili slovenští Horkýže slíže, jejichž kreace tradičně bavily všechny, kdo byli v tu dobu ještě vzhůru (uznejte, že zpěvák Kuko nahoře bez a s rastafariánskou čapkou na hlavě se nevidí každý den).

Gary Moore na festivalu Benátská noc 2010

Sobota, 31. července: Vojta Dyk z Nightwork zpíval Dvořákovu Rusalku, Kabáti zapálili ohně

Druhý festivalový den zahájily v zastřešené stagi skupiny Fiction Plane a Prague Conspiracy. A zatímco se pak na hlavním pódiu ukázal třinecký rodák Tomáš Klus se svým kolegou Jirkou Kučerovským, kteří – ostatně jako na každém svém koncertě – bavili publikum nepřipravenými reakcemi na okolní dění, na vedlejší scéně se připravil Vojtěch Dyk s kapelou Nightwork. Dyk kombinoval zpěv se svým hereckým uměním, kromě populárního kontroverzního hitu Globální oteplování zapěl frontman melodii z opery Rusalka od hudebního skladatele Antonína Dvořáka, Měsíčku na nebi hlubokém, při níž vyvolal zábavný dojem vykastrovaného sopranisty.

Na tuto komedii navázala po zvukové zkoušce šestnáctiletá zpěvačka Ewa Farna. Celý den pak završilo dominantní vystoupení Kabátů (reportáž si přečtěte zde), díky němuž se návštěvnost festivalu dostala na úctyhodných 30 tisíc lidí.

The Sweet se vrátili do sedmdesátek

Své příznivce si našla i kapela Niceland s postavou sice drobným, ale hudebně obrovsky nadaným frontmanem Michalem Motyčkou. Vedle něj si získali respekt i členové skupiny Medvěd 009, jež pozvali z publika na jeviště extrovertní fanynku Kristýnu. Ta do jejich kapely skvěle a naprosto přirozeně zapadla a rozesmávala všechny diváky.

Poslední, kdo na Benátské letos zahrál, byli Britové The Sweet a vzali celé maloskalské údolí do 70. let, kdy už jejich songy brázdily étery světových rádií. Zazněla například dojemná píseň Love is Like Oxidy, při níž jsem viděla jednoho z diváků dokonce plakat.

Letošní ročník se povedl, příští rok na stejném místě ve stejný čas

Organizátoři akce mohli být s letoškem nadmíru spokojeni; ať už zmíněnou rekordní návštěvností, tak také příznivě vydařeným počasím. „Už teď se zamýšlíme nad line-upem pro další ročník,“ zmínila Johana Turnerová z pořadatelské agentury Šimmi AG. „Děkujeme všem, kdo nás přijeli podpořit a těšíme se na příště.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: Festival Benátská noc 2010 oslavil na Malé Skále plnoletost. Dárkem dostal rekordní návštěvnost a krásné počasí